МИШЕЛ РУИЗ ЗА VOGUE

Новиот трејлер за Хари и Меган, долго озборуваната и сега потврдена документарна серија на Нетфликс на режисерката Лиз Гарбус, започнува со деликатна музика за пијано и прашање. Еден глас ја прашува кралската двојка: „Зошто сакавте да го снимите овој документарец?

Дури и за мене – писател на кралското семејство со речиси доживотна, често морбидна фасцинација со семејството – не сум сигурен дека има убедлив одговор. Зошто парот – кој беше мета и одбран од злобните таблоиди, нивната приватна кореспонденција незаконски беше објавена и беше подложена на бескрајни расистички, сексистички желби на интернет – ги отвори последните траги од нивниот приватен живот – нивната љубовна приказна – за љубопитните очи на јавноста?

„Никој не гледа што се случува зад затворени врати“, нуди принцот Хари – конзервиран, неубедлив одговор – додека тизерот трепка на црно-белата фотографија на војводата и војвотката од Сасекс седнати зад принцот Вилијам и Кејт на Комонвелтот во 2019 година. Дневна црковна служба, проследена со стоички портрет на Меган под црна шапка со широк обод, со крената глава.

, StoryLand

„Кога влогот е толку голем, не е ли пологично да се слушне нашата приказна од нас? – вели Меган неколку моменти подоцна.

Тоа би било, освен што таа и принцот Хари веќе ја споделија својата страна од одморот од монархијата во нивниот блокбастер седнување на Опра минатата година, а неколку недели по премиерата на Хари и Меган овој месец, принцот Хари ќе ги отфрли своите впечатливо насловени мемоари. Резервни, на 10 јануари. Сето ова доаѓа веднаш по насловните страници на Меган, The Cut и Variety. „Кога медиумите ја обликуваа приказната околу тебе, навистина е убаво да можеш да ја раскажеш сопствената приказна“, му рече Меган на првиот, но колку пати и на колку форуми планираат да го направат тоа?

Можеби трубењето на триумфот на нивната виорна романса е чин на пркос што им се упатува на нивните мразители и критичари, покрај дозата празнична нејасност: Трејлерот сигурно ги поттикнува митот и магијата што Меган и Хари ја создадоа откако почнаа да се забавуваат во 2016 година, со сентиментални кадри. од нив танцуваат на нивната кралска венчавка, а Меган го стегала трудничкиот стомак на плажа. (Фановите и воајерите веќе ги голтаат овие, бидејќи серијата ветува дека ќе ги истражи „тајните денови на нивното рано додворување и предизвиците што ги натераа да се чувствуваат принудени да се повлечат од своите улоги со полно работно време во институцијата.“) Можеби тоа е за бизнис: Сасексите имаат договор за #содржина со Нетфликс, а нивната љубовна приказна е најпосакуваната содржина што некогаш би можеле да се надеваат дека ќе ја произведат. (Перл, анимирана серија од Archewell Productions на парот, пропадна претходно оваа година.)

Колку и да се слатки нивните поранешни приватни фотографии, сепак, има нешто тажно и непријатно во тоа да ги држат – и приказните зад нив – под обвивка шест години само за да ги откопаат сега за јавна потрошувачка и така да дадат уште повеќе од себе, мистика, далеку. Се граничи со прекумерна експозиција. Поднесувањето на документарци (еуфемизам за реално шоу) е дефинитивен избор за односи со јавноста, еден друг супер парови од солидна А-листа – како често цитираните врсници Барак и Мишел Обама и Амал и Џорџ Клуни – веројатно никогаш не би го направиле.

Дел од забавата на кралското гледање, за мене, е во интригата, во тоа што се остава да се запрашаме што се случува, а што не го гледаме. „Секогаш оставајте ги да сакаат повеќе“ може да биде и ненаведеното мото на Куќата на Виндзор (дури и ако поранешниот принц Чарлс и принцезата Дијана го прекршуваа во 90-тите). Меѓутоа, со промената на Хари и Меган од често тивки високи членови на кралското семејство во медиумски ѕвезди во Монтесито, нивниот медиумски став исто така неизбежно се промени. Од многу малку знаење за нивниот внатрешен живот преминавме до можеби премногу знаења.