Вечниот град Рим, со своите плоштади и улици, од кои секоја има своја приказна и историја, секоја година привлекува голем број туристи од целиот свет.

Кога шетате низ улиците на Рим како турист, внимавајте на секој детаљ на кој ќе наидете бидејќи мирот и спокојството што можете да ги доживеете не може да се споредат со ништо на светот. Ова е град на сонувачи, прекрасни улици и шарени фонтани, љубители на виното и добрата храна, но и љубители, па не е чудно што многу парови го избираат Рим како своја дестинација за меден месец.

Денес, Рим е една од најпознатите туристички дестинации во Европа. Причината за тоа лежи во неговата богата и бурна историја. Низ вековите, Рим доживеал промена на власта, веројатно како ниеден друг град во светот, а сите овие настани оставиле голема трага на овој град.

Иако многумина мислат дека им требаат многу пари за да ги посетат атракциите, ние одбравме некои во кои сигурно ќе уживате, а нема да морате да потрошите ниту едно евро.

Колосеум

Сите ја знаат изреката дека сите патишта водат во Рим, но кога сте во Рим, сите патишта водат до Колосеумот. Овој импозантен објект, кој уште го нарекуваат и „Амфитеатар Флавијан“, е еден од најпрепознатливите симболи на италијанската престолнина, а е изграден во првиот век од нашата ера.

Колосеумот е најголемиот амфитеатар во светот и според некои проценки би можел да прими од 50 до 80 илјади луѓе. Вклучен е во списокот на светско наследство на УНЕСКО, а исто така е и на листата на седум светски чуда.

Иако влезот во Колосеум чини 17 евра, секој што сака може целосно бесплатно да ужива во надворешноста на ова величествено издание и да се одмори во паркот пред и да се фотографира, што секако е неизбежен дел од активноста на сите кои го посетуваат. .

Околу седум милиони туристи го посетуваат Колосеумот секоја година, што значи околу 20.000 луѓе дневно.

Иако само 3.000 посетители можат да останат во Колосеумот во исто време, линиите надвор од влезот се секогаш долги, па ако одлучите да влезете внатре, подгответе се за долга редица.

Наш совет е да резервирате билет на време преку Интернет и да избегнувате да чекате.

Форумот на Трајан

Ако тргнете нагорно од Колосеумот кон градот, ќе наидете на Форумот на Трајан. Сите посетители можат да го видат ова обележје од пешачкиот мост, додека целата зграда е оградена. Иако самиот влез на Форумот е платен, од ова шеталиште може бесплатно да го „ѕирнете“ овој комплекс чија изградба започнала во вториот век од нашата ера.

Форумот на Рајан во Рим е последната, а воедно и најголемата зграда изградена за време на Римската империја. Форумот на Трајан во најголем дел се протега долж Капитол.

Овој комплекс се состои од две сали кои се наоѓаат една спроти друга, како и од колоната на Трајан, која се наоѓа во средината на форумот, односно меѓу салите. Форумот се состои од северозападна и југозападна сала, како и колоната на Трајан меѓу нив.

Колона на Трајан

Ако се упатите малку подалеку, не можете а да не ја забележите големата Трајанова колумна, која многумина ја сметаат за ремек-дело на скулптурата. Изградена е околу 106-113 година. н.е. во чест на победничките походи на царот Трајан против Дакијците, на неговиот форум во Рим. И денес стои на првобитното место и е највпечатливиот споменик на Трајановиот форум.

Колоната на Трајан е украсена од основата до врвот со наративни релјефи кои ја обвиткуваат во вид на спирална лента. Релјефите не биле секогаш целосно бели, туку позлатени и, како и другите споменици во антички Рим, насликани. Од основата до врвот на столбот, кој е изработен во дорски стил, има 22 кругови на релјеф. Тоа е континуирана серија на слики кои следат една по друга.

Кога лентата со релјефи би можела да се одвитка, би била долга преку 190 метри.

Колоната на Трајан е еден од најдобро зачуваните споменици од антички Рим. Претставува единствен начин на истакнување на непобедливоста и вечноста на Рим, но и рамка за прикажување на дел од неговата историја.

Фонтана ди Треви

Од Колосеумот до Форумот сè уште може да се почувствува раскошот на големината на Римската империја. Сепак, некои понови знаменитости привлекуваат подеднакво внимание во градот кој се чини дека е преполн со туристи во текот на целата година.

Фонтаната Треви, која е изградена во 18 век, е можеби една од најпознатите градби во Рим.

Се наоѓа на местото на антички римски извор на вода, направен е од истиот материјал како Колосеумот и се појавува во бројни филмови, како што е култниот филм на Фелини „La Dolce Vita“.

Оваа атракција е едно од местата кои привлекуваат најголем број туристи, па доколку сакате да ги избегнете гужвите и да направите добра фотографија, ви предлагаме да отидете малку порано.

Исто така, доколку сакате да се фотографирате пред фонтаната, има голем број „фотографи“ кои ќе ви ја направат фотографијата за пет евра и ќе ви дадат фотографија од Полароид.

Неизбежен ритуал при посета на Фонтаната Треви е фрлањето парички. Мештаните ни рекоа дека мора да посакаме брзо да се вратиме во Рим, тоа го направивме, па ќе видиме дали ќе ни се оствари желбата.

Шпански скали

Друг незаменлив симбол на Рим се секако познатите Шпански скали. Некои Италијанци со кои разговаравме велат дека Шпанските скали се едно од попознатите места за состаноци (како кога велите „ние сме кај коњот“ во Белград).

Овие скали го поврзуваат Пјаца ди Спања со француската црква „Trinità dei Monti“, која се наоѓа на врвот на ридот.

Иако го посетивме ова место, мора да признаеме дека не ни оставија некој голем впечаток, веројатно поради големиот број луѓе кои беа на нив. Познатата улица продолжува до Трг ди Спања каде има продавници на познати светски брендови, па ако ви здосади одење и имате малку подлабок џеб, можете да застанете на шопинг.

Пантеон

Пантеон е католичка црква во Рим. Некогаш бил римски храм посветен на сите богови на паганскиот Рим и неговото име значи храм на сите богови. Пантеонот е еден од симболите на Рим и како таков привлекува голем број туристи во текот на целата година.

Иако оваа црква е од големо културно значење за Италија, влезот во неа е потполно бесплатен. Мал совет за сите што планираат да ја посетат црквата за време на викенд или на одмор е да закажат однапред, во спротивно нема да можат да влезат внатре.

Плоштад Навона

Пјаца Навона во Рим е, веднаш до Пјаца ди Спања, еден од најубавите барокни плоштади во Рим. Кога ќе влезете на овој плоштад, првото нешто што ви привлекува внимание е правоаголната форма на овој квадрат. Плоштадот е создаден на местото каде што порано бил стадионот на Домицијан, изграден во 85 година од нашата ера. Стадионот беше раскошно украсен со статуи, вклучувајќи го и Паскино, статуа што зборува, и можеше да прими 30.000 гледачи.

Најимпресивниот споменик на плоштадот е секако Фонтаната на четирите реки на Бернини, фигуративна претстава на четирите континенти кои биле познати во тоа време: Дунав за Европа, Ганг за Азија, Нил за Африка и Рио за Америка. Обелиск во центарот на фонтаната е поставен на барање на папата Инокентиј, кој го нашол напуштен во друг дел од градот во близина на циркус.

На плоштадот има уште две помали фонтани, Фонтана дел Моро и Нептуновата фонтана.

Наш совет е пешки до овој плоштад попладне. Прошетајте го плоштадот и, ако имате време, влезете во црквата „Sant’Agnese in Agone“, која е посветена на дванаесетгодишното девојче чиешто мачеништво се случило во ѕидовите на стадионот на Домицијан.

Она што особено не воодушеви на овој плоштад е мирот што се чувствува иако овде секојдневно поминуваат голем број луѓе. Задолжително седнете во некое од локалните кафулиња и ресторани, каде што можете мирно да уживате во глетката со добра храна и пијалоци.

Базиликата Свети Петар во Ватикан

Кога патувате во Рим, најмалата земја на светот – Ватикан – дефинитивно треба да биде вашата непропустлива станица. На централниот плоштад се наоѓа базиликата Свети Петар, второто по големина христијанско место за богослужба во светот. Базиликата е посветена на Свети Петар, првиот меѓу апостолите и првиот папа и поглавар на црквата

Веднаш по влезот, од десната страна, е статуата на Микеланџело La Pieta (Милост), која уметникот ја издлабил кога имал само 24 години. Во визуелните уметности, Пиета е композиција која ги прикажува Богородица и мртвиот Исус, симнат од крстот во нејзините раце. Денес статуата е заштитена со стаклен ѕид, бидејќи во 1972 година била мета на вандали.

Други ремек-дела го вклучуваат колосалниот папски олтар на Берини, Балдакино ди Сан Пјетро, ​​висок 30 метри и изработен од бронза земена од Пантеон. Настрешницата се наоѓа директно под куполата, што е уште едно ремек дело на оваа базилика и еден од симболите на Рим. Иако во неговата изградба учествувале неколку архитекти, куполата му се припишува на Микеланџело и се нарекува Куполоне (голема купола). До куполата се стигнува со лифт или скали, каде што ве очекува една од најубавите глетки на Рим.

Доколку сакате да ја посетите оваа базилика, подгответе се да поминете неколку часа чекајќи во ред, кој често се протега на целиот плоштад. Ако имате добро друштво, нема да ви биде тешко и фатете ни збор за тоа, чекањето вреди.

Доколку планирате да го посетите Рим во блиска иднина, бидете сигурни во едно – овој град дефинитивно ќе го збогати вашиот дух и ќе ви даде бесценето искуство.