Шон Пен зборуваше за неговиот однос со украинскиот претседател Володимир Зеленски и за тоа како се надева дека ќе продолжи да ги помага воените напори.

Холивудскиот актер откри дека имал комуникација со претседателот за документарниот филм за Украина на кој работел пред руската инвазија на земјата.

Зборувајќи за списанието Hollywood Authentic за неговото инаугуративно издание, Шон рече:

Првично го запознав на Zoom, пред да стане реална заканата од повеќе од граничната војна. Ова беше рано во пандемијата во САД. Прво почнавме да разговараме за потенцијален документарен филм за неговата земја кој не беше фокусиран особено на војната. И оттогаш има многу размени меѓу нас. Потоа отидов и го сретнав лице в лице ден пред инвазијата. И јас бев со него за време на инвазијата, првиот ден“.

Шон зборуваше за руската инвазија на Украина, неодамна за време на голем број настапи на американската телевизија, вклучително и интервјуа за Последниот збор со Лоренс О’Донел и шоуто Ханити на Фокс њуз.

Тој изјави за новото списание, објавено од фотографот за забава Грег Вилијамс:

Видете, мојата намера е да се вратам во Украина. Но, јас не сум идиот, не сум сигурен што можам да понудам.

Не трошам многу време пишувајќи пораки до претседателот или неговиот персонал додека тие се под опсада и нивните луѓе се убиваат“.

Во 2010 година, Пен ја основа добротворната организација J/P Haiti Relief Organization како одговор на земјотресот на Хаити.

Добротворната организација го смени своето име во 2019 година во Core – Community Organized Relief Fort – за да ја прошири својата работа на глобално ниво.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sean Penn (@seanpenn)