Од оптички илузии до страшни трансформации, видовме дека многу шминкери го користат човечкото лице како платно за да создадат хипнотизирачки уметнички дела. Шминкерката и фотографка Влада Хагерти од Лос Анџелес е една креативна која ја покажува моќта на шминката со нејзината неверојатна уметност за усни. Секој богат изглед е неверојатно прекрасен и често украсен со метален сјај, блескави светки и блескави скапоцени камења.

Хагерти очигледно е мајстор за усна уметност, со растечко портфолио на изгледи вредни за музеј. Од индивидуално поставени светки до рачно насликани мотиви, секој изглед на високата мода ги покажува неверојатните вештини и безграничната имагинација на уметникот. Некои дела имаат дури и ситници инспирирани од инсекти кои изгледаат како да лазат од устите со украси.

Еден посебен изглед со сјај за усни кој капе „течно злато“ се покажа толку популарен што резултираше со правна битка помеѓу Хагерти и американската ТВ личност и претприемачка Кајли Џенер. Хагерти ја објави иконската слика на нејзиниот профил на Инстаграм во мај 2015 година, но неверојатно слични слики подоцна се појавија на пакувањето на познатите „комплети за усни“ на Кајли Козметика. Џенер не е единствената која беше обвинета за кражба на работата на Хагерти. Независната шминкерка моментално е во процес на тужба на модниот бренд Guess за наводно користење на нејзиниот изглед со заштитен знак „Liquid Gold“ на една од неговите маици.

И покрај правните предизвици, Хагерти не е одложена да ја сподели својата инспиративна работа со нејзините над 800.000 следбеници на Инстаграм. Секоја објава добива стотици коментари за поддршка од нејзините фанови, кои јасно се согласуваат дека нејзиниот хипнотизирачки изглед заслужува целосна заслуга.