Шарлиз Терон ги открива тајните на совршените линии: Го има истиот тренер со години и ја практикува оваа диета.

Јужноафриканската актерка Шарлиз Терон на 7 август наполни 47 години, а сите се прашуваат како најубавата русокоса во Холивуд успева да одржи совршена линија во петтата деценија.

Шарлиз за Vogue открила дека најчесто вежба наутро, бидејќи тогаш има најмногу енергија.

– Наместо да се напијам кафе, одам на вежбање. Мозокот и телото не ми се чувствуваат добро кога не одам во теретана – вели актерката.

Според неа, таа најмногу сака пилатес и долги прошетки за да го започне секој ден така. Како што вели, не е од оние луѓе кои прават напорни вежби кои не ги сака, туку практикува да му го дава на телото само она што му се допаѓа.

– Сакам кога одам и кревам тегови и сум голем љубител на пилатес и имам тренер со кој работам речиси една деценија – открива Шарлиз.

Шарлиз го следи советот на швајцарскиот нутриционист Максимилијан Бирхер-Беннер, кој открил дека луѓето кои јадат главно сиров зеленчук и овошје јадат 50 отсто помалку од оние кои јадат преработена храна.

Својата диета ја нарекува „растителна“ иако не бара откажување од месо, но му сугерира на човекот да се фокусира на свеж зеленчук, смути и сокови за детоксикација.

Неговата диета ја следат и Мајли Сајрус и Натали Портман. Како и Шарлиз, тие забележуваат дека таквата храна ја одржува благосостојбата и развеселува.

-Кога јадам зелен зеленчук и не пијам алкохол изгледам подобро од било кога – заклучила таа.