На Селин Дион и е дијагностициран синдром на вкочанета личност (СПС), поради што нејзините мускули неконтролирано се напнуваат. Оваа состојба ги претвора луѓето во „живи статуи“ бидејќи постепено го „заклучува“ телото во крути положби.

Иако не постои лек за овој синдром, постојат третмани за забавување на прогресијата, а Селин открива дека прави се што може за да ги минимизира симптомите.

– Здраво на сите, извинете што ми требаше толку време да се вратам кај вас. Многу ми недостигате сите и едвај чекам да бидам на сцената и да разговарам лично со вас. Како што знаете, отсекогаш сум бил како отворена книга и порано не бев подготвен да кажам ништо на оваа тема, но сега сум подготвен – започна пејачката и додаде:

– Долго време се борам со здравствени проблеми и навистина ми беше тешко да се соочам со предизвиците и да зборувам за сето она низ кое поминував. Неодамна ми беше дијагностицирано многу ретко невролошко пореметување наречено Синдром на вкочането лице кое погодува еден од милион луѓе.

Како што вели, грчевите кои ги има влијае на секој аспект од нејзиниот живот.

– Понекогаш не можам да одам и да пеам како порано. Ме боли да ви кажам дека нема да бидам подготвена да ја рестартирам европската турнеја во февруари – продолжи Селин.

Таа открива дека одличен тим лекари работи на нејзината здравствена состојба.

– Напорно работам со мојот терапевт за повторно да си ја вратам силата и способноста за настап, но морам да признаам дека тоа е борба. Сè што знам е да пеам, тоа е она што го правев цел живот и тоа е она што најмногу сакам да го правам. Ми недостига да ве гледам сите и да настапувам за вас. За да ви се вратам, немам друг избор освен да се концентрирам на моето здравје во овој момент и да се надевам дека сум на пат кон закрепнување. Ова е мојот фокус и правам се што можам за да се опоравам. Сакам да ви се заблагодарам многу за вашите желби, љубов и поддршка. Ова многу ми значи. Пазете се. Биди добар. Те сакам многу и навистина се надевам дека наскоро ќе се видиме повторно – заклучила Селин.

Пејачката првпат ги навести своите здравствени проблеми во јануари кога ја откажа турнејата, пишува „Дејлимејл“.