Нема ништо толку весело и светло како божиќниот пазар. Со празнични штандови на кои се продаваат божиќни занаети, здрави задоволства и топли пијалоци, талкањето низ Christkindlmarkt е како одење во зимска земја на чудата, со веселба на секој агол.

Со корени во средновековна Германија, оваа годишна традиција на доаѓање сега е популарна во градовите, градовите и селата низ светот. За да ве внесеме во празничниот дух, избравме избор од најдобрите божиќни пазари во светот, од кои секој е шармантна дестинација за целото семејство.

Виенски Божиќен сон во Виена, Австрија

Best Christmas Markets in Europe Vienna Christmas Fair

Секоја година, Wiener Rathausplatz, плоштадот на градското собрание во Виена, се трансформира во Wiener Weihnachtstraum, или „Виенски Божиќен сон“. Во овој традиционален австриски фестивал, посетителите ќе ги најдат сите украси што дојдоа да ги дефинираат божиќните пазари, како рачно изработени погодни и топло варено вино, како и лизгалиште, па дури и Божиќни песни.

Она што го прави овој пазар навистина посебен, сепак, е неговата „заднина на Градското собрание слична на сон“, прозрачна неоготска знаменитост од 19 век.

Best Christmas Markets Christmas 2018

Божиќен пазар на плоштадот на стариод град во Прага, Чешка

Best Christmas Markets in Europe Prague Christmas Fair

Божиќниот пазар во Прага на Стариот градски плоштад е една од најомилените традиции на главниот град. Овде ќе најдете основни производи од европскиот пазар — вклучително и рачно резбани дрвени играчки и рачно изработени стакларија — како и чешки специјалитети, од варена медовина, топол пијалок со мед, до трделник, колач со ореви печен на плукање. Тоа е идеална локација за наоѓање единствени подароци.

Best Christmas Markets Christmas 2018

Оваа година, местото на раѓањето на пазарот на пазарот, исто така, е домаќин на минијатурна менажерија со животни, вклучувајќи овци, лама и магаре, што е особено популарно кај малите.

Овој саем ќе биде отворен од 24 ноември 2022 година до Богојавление Водици (6 јануари 2023 година).

Божиќен пазар во катедралата Стразбур, Франција

Best Christmas Markets in Europe Christmas 2018 Strasbourg Christmas Fair

Париз можеби е главен град на Франција, но Стразбур е „главен град на Божиќ“ – и со добра причина. Почнувајќи од крајот на ноември, градскиот божиќен пазар во Катедралот Плоштад срдечно ја дочекува празничната сезона со „300 дрвени тезги, километри бајковити светла, величествената Голема елка, блескави претстави и концерти и незаборавна божиќна прослава“.

Best Christmas Markets Christmas 2018

Овде, локалното население и туристите ќе уживаат во дегустација на секакви слатки од регионот на Алзас, како што се bredele, божиќно колаче со шеќер и зачини и топло вино.

Овој Christkindelsmärik се отвора на 25 ноември и се затвора на 30 декември 2022 година.

Катедралниот божиќен пазар во Келн, Германија

Best Christmas Markets Christmas 2018

Секој декември, Божиќниот пазар на катедралата се појавува во центарот на градот на Келн. Како и другите божиќни пазари, продавачите нудат низа регионални специјалитети, од колбаси до столен, германски овошен колач. Овој пазар нуди и живописен поглед на катедралата во Келн, најголемата готска црква во Северна Европа, како и програма со 100 музички изведби и други форми на празнична забава.
Best Christmas Markets in Europe Christmas 2018 Cologne Christmas Fair
Божиќен пазар Талин, Естонија
Best Christmas Markets in Europe Christmas 2018 Tallinn Christmas Fair
Од 1441 година, Талин, Естонија, го украсува својот плоштад во Градското собрание со украсено дрво. Ова го прави првото место во Европа каде е поставено новогодишна елка – и совршено место за божиќен пазар!
Додека новогодишната елка е ѕвезда на шоуто, овој пазар има многу повеќе магија. Покрај локалните трговци кои „нудат естонска божиќна кујна, од црн пудинг и кисела зелка до джинджифилово и топли божиќни пијалоци“, има уште еден специјален гостин: Јиулувана или Дедо Мраз!
Best Christmas Markets Christmas 2018

И пред да одите, не заборавајте да ги разгледате локалните продавници и да земете занаетчиски украси и топло чоколадо.

Божиќниот пазар во Талин се отвора на 25 ноември 2022 година, а се затвора на 8 јануари 2022 година.

Црвен плоштад во Будимпешта, Унгарија
Christmas Market in Budapest
Ако се впуштите во Будимпешта, Унгарија, ќе имате избор на прекрасни божиќни пазари за избор. Најстариот саем е центриран во историскиот центар на плоштадот Vörösmarty и има екстравагантна, висока елка. Во придружба на празничните украси се бројни продавачи кои продаваат вкусни задоволства, како што се свежо печен колач со рогови и топло варено вино.
Christmas Market in Budapest

Во далечината, исто така, ќе имате прекрасен поглед на планините покриени со снег, што сигурно ќе ве расположи да скокнете на лизгалиштето во Варослигет, во близина на замокот Вајдахунјад.

Божиќниот саем на плоштадот Vörösmarty ќе биде отворен од 18 ноември до 28 декември 2022 година.

Пазарот Кристкиндл во Чикаго, Илиноис 
Best Christmas Markets in Europe Christmas 2018 Chicago Christmas Fair

Конечно, ако сте Американец и верувате дека нема место како дом за празниците, ќе бидете среќни да знаете дека оваа средновековна традиција се проби во Соединетите држави. Повеќето од овие саеми остануваат верни на своите германски корени, а маркетот Кристиндл во Чикаго дури го задржал името.

Сместен во Чикаго-јамката, овој шармантен пазар става модерен пресврт на традицијата. Додека неговите рачно изработени оревокршачи, часовници со кукавици и штандови од пиво ќе ве пренесат во вековната Европа, неговиот прекрасен амбиент во деловната област ќе ве потсети дека се наоѓате во еден од најсензационалните градови во Америка.

Best Christmas Markets Christmas 2018

Оваа година, маркетот Кристиндл ќе биде отворен од 14 ноември до Бадник.