Масло за сите ваши потреби – кокосово масло!

Предизвикани од стрес, генетика и стареење, постојаните подочници само се влошуваат со малку или без сон. Но, дали знаевте дека иако сите го имаме овој голем проблем, има уште еден? Не се сите темни кругови исти, така што не постои единствен пристап кој одговара на сите за одржување на вашата кожа да изгледа здраво.

Кожата околу очите не само што е исклучително чувствителна, туку е прилично тенка и нежна во споредба со другите делови од телото. Толку многу промени кои се случуваат во подлабоките слоеви на кожата ќе почнат да се покажуваат и на надворешната површина.

Сепак, не е невозможно да се ублажат. Како што старееме, почнуваме да губиме колаген и маснотии под очите, а како резултат на тоа, кожата станува потенка и почнува да покажува се што се крие под неа, односно темните крвни зрнца. Тенката кожа ја поттикнува и ја подобрува видливоста на сините и виолетовите нијанси од вените што се наоѓаат под неа.

Можни причини
Постојаната назална конгестија или алергиите кои водат до намалена циркулација на крвта во пределот под очите може да доведат до зголемени вени и потемнување.

Времето на екранот е една од работите од кои не можеме да избегаме. Секако, ова предизвикува напрегање на очите, а не помага ниту моменталното олеснување што го добиваме од триењето на очите.

Алергените во производите што ги користиме, изложувањето на сонце, незадоволената потреба на нашето тело за сон, акумулираниот стрес, основните здравствени проблеми како недостаток на железо и животните навики како пушењето ги влошуваат темните кругови.

Сепак, некои вообичаени причини вклучуваат прекумерно изложување на сонце и анемија. Освен тоа, истенчувањето на кожата под очите, стареењето, навиките за пушење и заморот се исто така некои од изворите на овој проблем. Исто така, постои можност темните кругови да бидат предизвикани од некои генетски фактори.

Podočnjaci, lice, nega kože

Домашни решенија
Користете ладни кесички чај! Потопете ги во вода, ставете ги во фрижидер и оставете ги на кожата 10 минути два пати на ден. Зелениот чај е антиоксиданс кој има антивоспалителни својства и помага во смирување на затегнатите капилари под очите.

Витамините А и Б6 во млекото помагаат да се изградат нови клетки на кожата, додека витаминот Б12 природно ја осветлува темната кожа, а селенот штити од штетните слободни радикали и оштетувањето на сонцето. Само натопете две памучни влошки во ладно млеко и исцедете го вишокот. Ставете памучни влошки на очите покривајќи ги темните кругови. Оставете 20 минути и исплакнете со ладна вода. Повторете три пати неделно.

Алое вера е ефикасен навлажнувач и има антиинфламаторни својства. Исчистете ја областа под очите со влажен памук и нанесете пулпа од алое вера под очите 10 минути. Не треба да плакнете освен ако не почувствувате лепливост.

Компирите можат да бидат многу корисни. Земете ги изладените компири и изрендајте ги. Исцедете го сокот во сад и натопете ги памучните брисеви една минута. Ставете ги на очите 20 минути и исплакнете со вода.

Масло за сите ваши потреби – кокосово масло! Исклучително навлажнувачка состојка, содржи витамин Е и антиоксиданси кои помагаат во обновувањето на оштетените клетки на кожата и сувоста. Богат е и со млечна киселина која ја затегнува кожата. Пред спиење, нанесете екстра девствено масло на чиста кожа под очите. Нежно масирајте неколку минути во насока на стрелките на часовникот, а потоа спротивно од стрелките на часовникот. Оставете преку ноќ.