Обожавателите на Формула 1 треба да го добијат врвното искуство во Ф1, со официјалното отворање на аркадата во Лондон, што ќе го комбинира сиот луксуз на спортот со шансата да ги испробаат вештините потребни за да се биде возач.

Оние кои ќе ја посетат аркадата, во Лондон, ќе добијат шанса да се тркаат на која било од официјалните патеки од целиот свет, со 60 машини.

Тој треба да биде отворен следниот месец, со отворени врати за јавноста на 24-ти ноември, а ќе се наоѓа во One New Change, St Pauls.

Идејата за аркадата е составена од Kindred Concepts и Адам Бриден, кој е пионер на проекти за дружење како пикадо бар Flight Club, куглана All Star Lanes и голф Puttshack.

Покрај тоа што ќе се дружите во виртуелни трки, ќе има и луксузна храна и коктели кои ќе им бидат понудени на луѓето, вклучувајќи коктели од шампањ, што навистина е во склад со спортскиот гламур.

Управниот директор на Комерцијал, Формула 1, Брендон Сноу, рече: „Многу сме возбудени што ќе ја претставиме F1 Arcade, сосема ново премиум место за забава во кое секој може да ужива.

„Ф1 Аркада е амбициозен проект кој ќе им овозможи на луѓето уште повеќе да се доближат до искуството во Формула 1, давајќи им на гостите шанса да седнат зад воланот на нарачани тркачки симулатори во стилска околина со висококвалитетна понуда за гостопримство.

„Kindred Concepts и Formula 1 неуморно работеа за да се осигураат дека F1 Arcade ќе им обезбеди на сите што ги посетуваат, навивачите и не-фановите и без разлика на возраста или способноста, неверојатно премиум искуство“.

И Бриден, основачот и извршен директор на F1 Arcade додаде: „Возбудени сме што ќе го понудиме првото од овие премиум и ексклузивни забавни искуства токму во срцето на Лондон.

„Тоа беше мојот најамбициозен проект до сега, земајќи се што знаеме за конкурентните места за дружење и додавајќи ја силата на брендот Формула 1“.

Навивачите ќе се надеваат дека ќе има повеќе возбуда на крајот од нивните трки отколку во завршницата на овогодинешната сезона во Формула 1.

Макс Верстапен ги заврши работите за шампионатот за возачи на Јапонското ГП минатиот месец, со уште четири трки до крајот.

Ред Бул сè уште чекаат да дознаат како ќе бидат казнети за сезоната 2021 година, откако беше откриено дека ја прекршиле границата на трошоците.

Се очекува тие да се соочат само со парична казна, но сепак имаше повици од ривалските навивачи да ги казнат построго.

Таа сезона заврши со огромни контроверзии, со тоа што Верстапен го попречува Луис Хамилтон до титулата во последниот круг од последната трка во годината.