Рок дивата Тина Тарнер го слави својот 86-ти роденден: Нејзината животна приказна заслужи многу повеќе од филм. Нескротлива фризура, неверојатна енергија и безвременски глас ја опишаа оваа ѕвезда.

Легендарната пејачка и актерка Тина Тарнер го прославува својот 86-ти роденден. Во 1980-тите ја нарекуваа кралица на рокенролот, а нејзиниот живот беше полн со подеми и падови.

Тина е позната по неверојатната енергија што ја поседува и до ден-денес, неприкосновен вокал и хитови кои се уште се слушаат. Инаку, Тина е родена како Ана Меј Булок во 1939 година, на 26 ноември, во американската држава Тенеси.

Нејзината мајка била работничка во фабрика, а нејзиниот татко бил баптистички министер. Меѓутоа, нејзините родители се развеле кога таа имала само десет години, а таа и нејзината сестра останале да живеат со нивниот татко, бидејќи нивната мајка се преселила во Сент Луис за да избега од тешкиот живот и семејното насилство кое со години го трпела од сопругот. Само две години подоцна, таткото на Тина повторно се оженил, ги оставил децата и се преселил во Детроит.

Почетокот на кариерата и првата бременост на 18 години
Во еден ноќен клуб го запознала пејачот на тогаш популарниот бенд „The Kings of Rhythm“, Ајк Тарнер. Ајк и неговиот бенд редовно покануваа девојки од публиката да пеат со нив, а таа вечер ја поканија и Тина која ги воодушеви со својот глас.

Под впечаток на нејзиниот настап, Ајк ја покани Тина во нивниот бенд и таа стана нивни придружен вокал на 18-годишна возраст; настапувала под уметничкото име Мала Ана.

Тина потоа почна да излегува со саксофонистот Рејмонд Хил и остана во друга состојба, родијќи го својот син Рејмонд Крег кога имаше само 18 години. За жал, на 59-годишна возраст, на 3 јули 2018 година, нејзиниот син изврши самоубиство.

Tina Tarner, Tina Turner

Врската со саксофонистот не успеа; Тина и Ајк се заљубиле и се венчале во 1962 година; Ајк потоа го посвои Крег. Две години пред бракот Ајк и Тина го добија синот Рони, пишува „Туко“.

Брак во кој таа страдаше од самиот почеток
Кога се венчале, Ајк ѝ предложил да го смени името во Тина, а многумина велат дека тој тоа го направил за да има контрола и така таа никогаш да не стане позната како малата Ана. Во интервју за Опра во 2013 година, Тина изјави дека Ајк бил паметен да го смени името, бидејќи со тоа во суштина станал нејзин сопственик, пишува „Гранџ“.

Во истото интервју Тина раскажа како еднаш разговарала со колешка за „врзување“ на нејзиното име за Ајкова, односно дека многумина ја гледаат само како негова сопруга. Кога Ајк слушнал за тоа, и рекол на Тина дека сака да разговара со неа. Тој почнал со испрашување што Тина се обидува да му „направи“, а потоа зел дрвена штипка за чевли и ја претепала по главата. По повредите кои ги добила, Ајк и рекол на Тина да легне во кревет, а потоа имал секс со неа.

Ајк подоцна со години жестоко ја малтретирал, толку многу што Тина се обидела да се самоубие во 1968 година. Познато е дека бил неверен и во исто време зависник од дрога, пишува „Индипендент“.

Тина буквално побегна од бракот во 1976 година, а судот и дозволи да го задржи уметничкото име Тина Тарнер, кое и го даде Ајк. По разводот, Тина доживеа преродба, со светски хитови кои се слушаат и денес, меѓу кои и „Simply the Best“, а нејзината животна приказна беше преведена во филмот номиниран за Оскар „What’s Love Got to Do with It“ од 1993 година. . години.

Кариерата и љубовта што ја заслужуваат
Се приближуваше до четириесет, имаше проблематичен живот полн со тешки и понижувачки моменти зад себе, но ништо не можеше да ја поколеба да почне од почеток. Во својата автобиографија „Јас, Тина: Мојата љубовна приказна“ таа директно го обвини Ијко за постојана злоупотреба, болна посесивност и употреба на дрога.

Меѓутоа, во 1983 година се случила голема пресвртница во нејзиниот живот. Го објавува албумот „Да останеме заедно“, кој постигна голем успех во Европа и стигна до шестото место на британските топ листи. Издавачката куќа „Капитол рекордс“ побарала снимање на нов албум, па „Private Dancer“ е снимен за рекордни 14 дена.

По таа година во 1984 година, ништо не можеше да ја спречи Тина Тарнер. Награди, успеси, концерти, соработки со Брајан Адамс, Мајк Џегер, Ерик Клептон, Ерос Рамакоти…

По трауматичното брачно искуство, Тина немала сериозни врски. Меѓутоа, во 1985 година сè се менува. На аеродромот Тина го пречекува Ервин Бах, најпознатиот германски продуцент и директор на музичката компанија „ЕМИ“.

По една година врска, парот почна да живее заедно. Прво живееле во Келн, а потоа во 1994 година се преселиле во Швајцарија на брегот на езерото Цирих. Ервин и Тина во 2013 година стапнаа на „лудиот камен“.

Ervin Bah i Tina Tarner

Тина во 2016 година имаше проблем со бубрезите, односно почнаа да откажуваат. Пејачката морала да бара донатор, а нејзиниот сопруг Ервин решил да и го донира својот бубрег.

– Ми кажа дека не сака друга жена и друг живот. И двајцата сме среќни и тој би направил се за да бидеме заедно што е можно подолго. Ме шокираше. Ми кажа дека сака да ми го даде својот бубрег. Бев преплавен со емоции. Со оглед на тоа што го сакам, мојата прва реакција беше да го отфрлам од ваков сериозен и неповратен потег. Тој е помлад од мене. Зошто би презел таков ризик само за да и даде на една старица уште неколку години живот? Што ако еден ден има проблем со преостанатиот бубрег? Му реков: „Драга, не си играј со својот живот. Мисли на својата иднина“. Ервин беше експлицитен: „Ти си мојата иднина, решив“ – наведува пејачката во својата автобиографија.

Тина и Ервин живеат затскриено, далеку од медиумите, најмногу меѓу Швајцарија и Франција.