Роџер Федерер и Рафаел Надал останаа во солзи додека 20-кратниот главен шампион емотивно се збогуваше со професионалниот тенис на Лејвер купот.

На почетокот на овој месец, Федерер (41) објави дека ќе се повлече од тенисот на највисоко ниво по настанот овој викенд во О2 Арената во Лондон.

Федерер се здружи со својот голем ривал Надал за да го одигра својот последен натпреварувачки натпревар во петок – меч во двојки за мажи против американската двојка Џек Сок и Френсис Тиафо на годишниот тимски настан меѓу Европа и остатокот од светот.

Но, за Федерер немаше да има крај од бајките, а Сок и Таифое победија со 4-6, 7-6 (7-2), 11-9.

По натпреварот, и Федерер и Надал ги возвратија солзите додека швајцарската икона им се обрати на публиката.

„Тоа беше совршено патување. Би го направил сето тоа повторно“, рече Федерер, повлекувајќи се по 1.750-от професионален натпревар во кариерата што траеше повеќе од 24 години.

„Натпреварот беше посебен, секако, но тоа е навистина се што се случи потоа“, додаде Федерер, борејќи се да ги задржи емоциите.

„Гледајќи наоколу и видов како сите станаа емотивни. Тоа е она што ќе го паметам: лицата што ги видов. Рафа беше еден од нив.

Federer and Nadal were left in tears after the Swiss icon's final match at the Laver Cup (Image: Alamy)

„Бевме многу поврзани, чувствувам, особено во последните 10 години.

„Мислам дека уживаме во друштвото на едни со други и имаме толку многу да се осврнеме, но и едноставно уживаме во дружењето.

Само 22-кратниот главен шампион Надал и Новак Ѓоковиќ, со 21, имаат повеќе титули на Грен слем во сингл за мажи од Федерер.

Надал играше со Федерер 40 пати во текот на неговата кариера, вклучително и во девет Грен слем финалиња во сингл.

„Беше огромна чест да се биде дел од овој неверојатен момент од историјата на нашиот спорт и во исто време многу години споделувајќи многу работи заедно“, рече Надал.

„Кога Роџер ќе ја напушти турнејата, важен дел од мојот живот исто така заминува“.

Федерер, исто така, рече дека нема конкретни планови за егзибициски натпревари по неговото пензионирање, но навести дека ќе се врати на тенисот како „благодарност“ до неговите фанови ширум светот.

„Немам никакви планови, каде, како, кога. Сè што знам, би сакал да одам и да играм на места на кои никогаш порано не сум играл или би сакал да им кажам благодарам за годините што ќе дојдам до сите луѓе кои толку ме поддржуваа. ,” тој додаде.

„Тешкиот дел за Лејвер купот беше што билетите веќе беа распродадени. Луѓето кои можеби исто така би сакале да бидат тука не можеа да стигнат.

„Можеби има уште еден начин да се забавуваме сите заедно.