Најмладата милијардерка во САД не пораснала во височина на Менхетен или во Холивуд Хилс. Наместо тоа, Ријана го собрала своето богатство од сопствената музика и претприемачки потфати.

Неодамна, 34-годишната пејачка и извршен директор на Fenty Beauty ја краси годишната листа на Форбс за најбогатите само-направени жени во Америка трета година по ред. Таа се рангираше на 21-то место во целина и е единствениот милијардер на листата помлади од 40 години. Некои од нетото богатство на Ријана од 1,4 милијарди долари се од нејзината успешна музичка кариера. Поголемиот дел е од нејзините три малопродажни компании: Fenty Beauty, Fenty Skin и Savage X Fenty.

Во март, Блумберг објави дека долната облека Savage X Fenty работи со советници на ИПО што потенцијално може да се процени на 3 милијарди долари. Ријана поседува 30% од таа компанија. Таа, исто така, поседува половина од Fenty Beauty, кој оствари приход од 550 милиони долари во 2020 година. Другата половина од компанијата е во сопственост на францускиот луксузен моден конгломерат LVMH.
Бројките се импресивни, но Ријана рече дека нејзиниот фокус не е на вреднувањата и признанијата. Во 2019 година, таа изјави за магазинот Т на Њујорк Тајмс дека бидејќи никогаш не планирала да заработи богатство, достигнувањето финансиски достигнувања „нема да ме спречи да работам“.

Деветкратната добитничка на Греми награда, исто така, рече дека сака да ги даде тие пари за таа работа, во секој случај.

„Моите пари не се за мене; секогаш е помислата дека можам да помогнам на некој друг“, рече таа. „Светот навистина може да ве натера да верувате дека погрешните работи се приоритет, и тоа ве тера да ја пропуштите суштината на животот, што значи да се биде жив“.

Во 2012 година, Ријана започна филантропски фонд, Фондацијата Клара Лајонел (CLF). Таа има за цел да „поддржи и финансира револуционерни иницијативи за образование и отпорност на климата“, според нејзината веб-страница.

Една од нејзините први иницијативи, која започна една година по основањето на фондацијата, собра 60 милиони долари за жените и децата погодени од ХИВ/СИДА преку продажба од линијата на кармини на пејачката со MAC Cosmetics. И во јануари, CLF се здружи со иницијативата #SmartSmall на ко-основачот на Твитер Џек Дорси да донира комбинирани 15 милиони долари на 18 различни групи за климатска правда.

Тие пари се наменети за организации „фокусирани и предводени од жени, млади, црни, домородни, обоени луѓе и ЛГБТКИА+ заедници“ во САД и Карибите, според веб-страницата на CLF.

„Во [CLF], голем дел од работата е вкоренет во разбирањето дека климатските катастрофи, кои се зголемуваат по фреквенција и интензитет, не влијаат на сите заедници подеднакво, при што заедниците на обоените и островските нации се соочуваат со најголемиот дел од климатските промени. – изјави Ријана во јануарската изјава.

Следниот најмлад милијардер на листата на Форбс е 41-годишната Ким Кардашијан, која има нето богатство од 1,8 милијарди долари. Кардашијан и нејзината сестра Кајли Џенер – која на 24-годишна возраст е најмладата немилијардерка на листата, со нето вредност од 600 милиони долари – исто така постигнаа успех и во забавата и во малопродажбата, вклучувајќи ги и нивните соодветни линии за шминка.