Придржувајќи се до успешната филозофија на луксузот, дизајнерката и феминистка Тори Бурч успеа да ги надмине сите кризи и да влезе во елитниот клуб од 100 американски милијардери, но се потпираше и на своите сопрузи.

Додека многумина се плашат од ограничувањата и заштедите најавени за есен, американскиот дизајнер Тори Бурч (56) може мирно да спие. Сопственичката на истоимената модна куќа, основана во 2004 година и позната по пристапниот луксуз – цената на повеќето нејзини креации се движи од 200 до 800 долари – неодамна, имено, таа „тежи“ милијарда долари. Податоците ги објави магазинот Форбс и ја смести на 25-то место меѓу 100-те најбогати американски милијардери кои создале свои деловни империи.

Но, таа не само што е најбогатата модна дизајнерка во САД, туку и втората најбогата во споредба со нејзините машки колеги. Побогат од неа е само Ралф Лорен, чие богатство се проценува на 6,4 милијарди долари, а трет е Мајкл Корс, кој заостанува дури 400 милиони долари зад неа. И не завршува тука. Минатата година нејзината компанија продаде облека, аксесоари, часовници, парфеми и домашен декор во вредност од 1,5 милијарди долари, најмногу од која било американска модна куќа.

Само нејзините познати балетанки Рева, именувани по мајката на Тори, се продадени во 200 милиони единици во повеќе од три илјади продавници ширум светот. Тоа беше најсилниот раст на приходите за една американска модна компанија по две години стагнација поради пандемијата на Ковид-19, што исто така го принуди дизајнерот да го прекине производството на одредено време и да затвори околу стотина продавници.

На почетокот на оваа година, истражувањето на глобалната интернет агенција Статиста за навиките на потрошувачите покажа дека логото на нејзината модна куќа – две стилизирани огледални букви Т – стана едно од десетте најпрепознатливи логоа на модните брендови. Успехот на дизајнерот е уште позначаен бидејќи Тори Бурч нема формално образование за бизнис или дизајн.

image

„Баба ми секогаш ми велеше да слушам и да учам од постарите и поискусните, а тоа е највредниот деловен совет што некогаш сум го добила“, вели дизајнерката која ја создаде својата деловна империја за помалку од дваесет години, а тоа е затоа што добро знаеше да ги слуша потребите на пазарот.

Така, во 2013 година таа ги комплетираше своите колекции на облека со линија на парфеми, лансирана во соработка со козметичкиот бренд Estee Lauder. Една година подоцна, таа соработуваше со технолошката компанија Fitbit на колекција на нараквици кои ги мерат функциите на телото, што ја прави пионер на „паметната мода“. Во 2014 година, таа ја објави и автобиографската книга „Тори Бурч во боја“, која стана бестселер на Њујорк тајмс и лансираше колекција часовници со Fossil.

Следната година таа претстави спортска линија, а во исто време и колекција на маса и постелнина и садови. Пред три години таа влезе во сегментот на убавина потпишувајќи договор со јапонската козметичка компанија Shiseido, а набрзо беше прогласена за жена на годината од страна на магазинот Glamour.

Нејзините креации, кои ги претставува на модната недела во Њујорк од 2011 година, ги носат бројни холивудски актерки, деловни жени и членови на европските кралски династии. Меѓу обожавателите на нејзиниот дизајн се ТВ водителката Опра Винфри, поранешната прва дама Мишел Обама и британската војвотка Кетрин од Кембриџ. На самиот почеток на нејзината кариера, пак, таа беше награден со моден Оскар доделен од Американското здружение на модни дизајнери, во категоријата најдобра колекција на модни додатоци.

 

, StoryLand , StoryLand , StoryLand

Како што истакна Дарси Пеник, претседателката на Бергдорф Гудман, синџир на луксузни стоковни куќи кои исто така продаваат колекции на Тори Бурч, дизајнерката може да должи дел од својот успех и на еден вид персонализација на нејзините производи.