Претстојната церемонија на доделување на Оскарите во недела, на 27 март е најочекуваниот настан од овогодинешната сезона на награди – и ако Златните глобуси, наградите за избор на критичарите и другите настани од изминатите месеци се некакви индикации, тоа сигурно ќе биде ноќ исполнета со незаборавни модни изгледи. Во пресрет на големата вечер, ги разгледуваме некои од најконтроверзните избори во историјата на шоуто – конкретно, изгледот за кој не можеме а да не разговараме од година во година.

Минатите церемонии за награди поттикнаа некои од најдискутираните моменти во модата. Дали фустанот со лебед на Бјорк беше генијален или едноставно луд? Дали моментот на социјалните мрежи #RightLeg на Анџелина Џоли го засени нејзиниот фустан од Atelier Versace? Дали фустанот од Диор на Џенифер Лоренс вредеше за сопнувањето што го предизвика? Многу од стилските избори имаат богати задни приказни, како што е причината зошто Били Портер носеше фустан, а не смокинг во 2019 година, што додава контекст и длабочина на моментите на црвениот тепих.

Вистината е дека модата е субјективна. Она што е најдобро облечено за една личност може да биде најлошо облечено за друга. Но, едно е јасно: овие погледи ги натераа луѓето да зборуваат.

Подолу, 16 Оскарски модни моменти кои предизвикаа голема врева, по хронолошки редослед.

Барбра Стрејсенд, 1969 година

Кога Барбра Стрејсенд ја зеде наградата за најдобра актерка за нејзината изведба во „Смешна девојка“, пејачката-актерка носеше панталони со светки од Арнолд Скази, опремени со разгорени нозе и манжетни во смокинг. Ансамблот, кој беше речиси целосно проѕирен, предизвика голема возбуда, а тогашната 26-годишна девојка подоцна рече дека не размислувала за уникатната ранливост на облеката на сцената на Оскарите. „Не знаев дека кога светлата ќе ја погодат таа облека, таа ќе стане проѕирна“, рече таа во подоцнежното интервју. „Во себе си помислив дека ќе освојам два Оскари во текот на мојот живот и следниот пат ќе бидам поконзервативен“.

, StoryLand

Barbra Streisand Oscars 1969

Шер, 1986 година

Шер, кралицата на театарот, несомнено го украде црвениот тепих таа година. Таа носеше дизајн на нејзиниот долгогодишен соработник Боб Меки: црна наметка со светки со светки до средината, комплетирана со драматичен пердув на главата. Тоа беше целосен изглед на шоу-девојка во Лас Вегас во кој луѓето зборуваа со години. Таа, наводно, ја носела облеката како пркосен потег против Академијата, која не ја номинирала за нејзиниот ред во Маска. Иако Шер може да зажали за изборот, тој сепак останува иконичен. „Знаев дека некои луѓе во Академијата не мислеа дека сум сериозна актерка“, рече таа за британскиот Вог. „Секогаш се чувствував малку тажно што на Дон Амече му ја врачив наградата за најдобра споредна машка улога во таа облека. Се чинеше дека го направи малку нервозен“.

, StoryLand

Cher Oscars 1986

Ким Бесинџер, 1990 година

Половина тоалета, половина смокинг, ансамблот налик на Франкенштајн на Ким Бесинџер (стилизиран со една бела ракавица) ги поделија критичарите. Сепак, не многу луѓе се свесни дека дизајнот на белиот сатен не е креација од етикета со висок луксуз: актерката всушност сама го дизајнирала.

, StoryLand

Kim-Basinger-1990 Oscars

Вупи Голдберг, 1993 година

Вупи Голдберг секако ги сврте главите кога го носеше овој виолетово-зелен брокат комбинезон (со соодветни чевли!) на Оскарите во 1993 година – ансамблот дури и комплетен со драматична наметка. Облеката наиде на различни критики, но не можете да ја чукате затоа што се обидела да излезе надвор од морето од премногу безбедни наметки!

, StoryLand

Whoopi-Goldberg- Oscars 1993

Лизи Гардинер, 1995 година

Лизи Гардинер, австралиска костимографка која таа година го доби Оскарот за најдобра костимографија, се појави на црвениот тепих со свој неочекуван дизајн. Нејзиниот фустан беше направен од 254 American Express Gold картички, сите споени со жица. „Ноќта навистина вознемири многу луѓе“, размислува Гардинер подоцна. „Многу жени, мислам дека се чувствуваа вознемирени или налутени поради тоа што не ги сфаќав работите толку сериозно како што треба“.

, StoryLand

Lizzy Gardiner Oscars 1995

Селин Дион, 1999 година

На модниот план, Оскарите во 1999 година беа веројатно една од најинтересните години досега. Но, неспорен момент беше назадниот смокинг на Селин Дион, дизајниран од Џон Галијано и споен со тесна шапка со коси обод. Тоа беше прилично заминување за временскиот период, кога на црвениот тепих сè уште доминираа традиционалните тоалети. „Кога го носев тоа, сите носеа фустани, а не панталони“, се сеќава таа подоцна. „Јас бев единствениот со панталони во заостанат костум од Галијано, и ако го сторам ова денес, ќе функционираше. Тоа беше авангардно во тоа време“.

, StoryLand

Celine Dion Oscars 1999

Анџелина Џоли, 2012 година

Изгледот на Анџелина Џоли на Оскарите во 2012 година е дефинитивно најпознатиот мем во поновата историја. Актерката целосно се посвети на шлицот на фустанот до бутовите, покажувајќи ја десната нога на црвениот тепих толку многу што нејзината претерана поза поттикна цело движење на социјалните мрежи наречено едноставно #AngiesRightLeg. Има дури и профил на Твитер за нејзината лева нога, бидејќи нејзината десна „го привлече целото внимание“.

, StoryLand

Angelina Jolie Oscars 2012

Џенифер Лоренс, 2013 година

Добитник на наградата за најдобра актерка за Silver Linings Playbook во 2013 година, Џенифер Лоренс за таа пригода избра фустан од Диор без презрамки од Раф Симонс. Неговиот полн, обемен воз несомнено запрепастуваше при чекорот и повторувањето – но кога подоцна се искачи по скалите за да го прими својот Оскар за време на церемонијата, тоа ја предизвика да се сопне и резултираше со вирусна сензација.

, StoryLand

Jennifer Lawrence Oscars 2013

Били Портер, 2019 година

Били Портер го украде вниманието кога присуствуваше на Оскарите во 2019 година во балски фустан, а не смокинг, од Кристијан Сириано. „Отсекогаш сум сакал да носам балска тоалета, само не знаев кога“, изјави Портер за Vogue за изгледот. „Сакам луѓето да разберат дека не мора да ја разбирате, па дури и да се согласувате со автентичноста или вистините на другите луѓе, но сите ние мора да се почитуваме. На луѓето навистина ќе им биде непријатно со мојот црн задник во балска тоалета – но тоа не е ничија работа освен моја“.

, StoryLand

Billy Porter Oscars 2019

Хали Бери, 2021 година

Кога Хали Бери ја носеше својата розова тоалета на Долче и Габана до подот на Оскарите во 2021 година, интернетот избувна во разговор околу еден посебен елемент од нејзиниот изглед – нејзината нова фризура. Во драматичното менување од нејзините долги прамени до рамениците, актерката се појави на црвениот тепих со свежо исечен боб во А линија, исполнет со микро-раб. Иако се покажа дека е перика, не им требаше долго време на корисниците на Твитер и Инстаграм да почнат да споделуваат меми за нејзината нова изјава за коса. Изгледот стана толку вирален што самата Бери дури и одговори на моментот: таа едноставно повторно твитна мем од себе со неколку емотикони кои плачат.

, StoryLand

Halle Berry Oscars 2021