Протеинската маска е новиот есенски хит: 3 состојки од кујната за побујна коса.

Ако страдате од тенки влакна кои се кршат и поради кои вашата коса нема волумен, пробајте домашна маска направена од состојки кои се достапни за секого.

Густата, луксузна коса која блеска и зрачи со убавина е сон на секоја жена. Но, додека некои се наградени од природата со бујна коса, други се борат со тенката коса која лесно се крши и нема волумен.

Покрај редовната масажа на скалпот, која треба да се прави секогаш кога ќе ја миете косата со цел да се стимулира циркулацијата, фризерите препорачуваат и употреба на маски за коса кои можат да го поддржат зајакнувањето на косата и растот на новите влакна.

Една од маските која е особено популарна оваа есен е таканаречената протеинска маска. Можете да го направите од состојки кои секој од нас ги има во кујната – јогурт, жолчка од јајце и какао во прав.

Подготовка:
Жолчките изматете ги со вилушка, додадете какао во прав и јогурт, па сè убаво измешајте. Добиената смеса најпрво нанесете ја на коренот на косата и оставете ја да отстои 15 минути.

Потоа нанесете го остатокот од маската на целата коса, завиткајте ја косата со фолија и држете ја така еден час. Исплакнете ја косата со млака вода, измијте ја со шампон без сулфат и нанесете регенератор.

Жолчките од јајце содржат протеини и масни киселини кои и даваат сјај на косата, какаото е полно со селен и цинк, кои се одговорни за одржување на здравјето на скалпот и косата, а јогуртот го стимулира растот на косата, го спречува затворањето на фоликулите и благодарение на пробиотските бактерии , позитивно влијае на густината на косата.

Маската треба да се нанесува два до три пати неделно, најмалку два месеци континуирано за да се видат првите резултати.