Во новата серија „Нетфликс“, војводата од Сасекс, принцот Хари изјави дека двете кралски дами од неговиот живот делат многу сличности.

Во првата епизода од нивната документарна серија, Хари и Меган споделуваат детали за тоа како се запознале, како процветала нивната романса и како решиле да се разделат од кралското семејство, пренесува „Космополитен“.

Гледајќи наназад на своето детство, Хари вели дека има силни спомени од „роеви папараци“, но се бори да се сети на раните моменти во кои е вклучена неговата мајка, принцезата Дијана.

– Како да ги блокирав внатрешно, но секогаш се сеќавам на нејзината насмевка, на нејзината дрска насмевка. Секогаш ми велеше „Можеш да влезеш во неволја, само не дозволувај да те фатат“, а јас секогаш ќе бидам таа дрска личност внатре – рече тој.

Како што раскажува Хари, советот што го добиле од палатата бил да ги игнорираат папараците.

-Советот беше да не се реагира, да не се меша. Секогаш имаше јавен притисок, драма, солзи, сведочење на тие солзи. Секогаш го гледав тоа на лицето на мајка ми и тоа беа моментите кога си помислив: „Чекај, што сум јас? Кој сум јас? Од што сум дел“ – праша принцот Хари.

Покрај тоа што има голема љубов кон неговата покојна мајка, Хари вели дека некои од работите што најмногу ги сака кај неговата сопруга се квалитетите што таа ги споделува со покојната принцеза Дијана.

– Меган е толку слична на мајка ми. Таа го има истото сочувство, истата емпатија, истата доверба. Ја има оваа топлина за него – искрен е Хари.

– Прифаќам дека ќе има луѓе ширум светот кои суштински не се согласуваат со она што го направив (напуштањето на кралското семејство) и како го направив тоа, но знаев дека морам да направам се што можам за да го заштитам моето семејство, не го сторив тоа. сакам историјата да се повтори, вели Хари.

Филмот потоа се сведува на кадар од Меган и нејзиниот син Арчи како гледаат на сликата на принцезата Дијана каде Меган вели:

– Еј бабо, тоа е баба ти Дијана.

Прилично е јасно дека покојната принцеза Дијана игра голема улога во нивниот семеен живот и дека Меган и Хари сакаат нивните деца да знаат сè за неа.