Возбудлива и енергична приказна за животот и кариерата на една од најголемите светски музички ѕвезди на сите времиња, Витни Хјустон, наскоро ќе пристигне во кино салите. I Wanna Dance With Somebody, биографски филм заснован на мега-хитот на Витни од 1987 година, го режираше Кеси Лемонс, авторката на филмот „Хариет“ номиниран за Оскар од 2019 година.

Лемонс ја замени Стела Меги, за која упатените велат дека го напуштила проектот поради креативни разлики. Сепак, таа остана во улогата на извршен продуцент.

Досега Лемонс, кој е голем фан на Витни Хјустон, има напишано дури и два проекти за музичката дива, имајќи и можност да ја запознае.

– Таа беше голем, уникатен уметник, а нејзината приказна е колку инспиративна, толку и трагична – изјави режисерот.

Музичката дива ја толкува Наоми Аки, која улогата ја доби преку напорен процес на аудиција, на кој се пријавија голем број актерки во голема желба да ја исполнат улогата на легендарната поп пејачка. Аки го нарече искуството од подготовката за Витни „неверојатно“, учејќи повеќе од нејзиниот и од својот живот, отколку што можеше да замисли.

.

, StoryLand

Сценариото го напиша Ентони Мекартен, кој го напиша и сценариото за филмот „Боемска рапсодија“ за легендарниот Фреди Меркјури. Клајв Дејвис, легендарниот музички продуцент кој прв го откри талентот на Витни Хјустон во 1983 година и кој работеше со неа во текот на нејзината кариера, рече дека божествената приказна претставува „огромна одговорност“. Тој е сигурен дека Лемонс успеал да го прикаже турбулентниот живот на пејачката, светската слава на најголемата музичка икона, но и храбрата борба со зависноста од дрога.

„I Wanna Dance With Somebody“, „Greatest Love Of All“, „All The Man That I Need“, „I Will Always Love You“ се само дел од хитовите што ја натераа целата планета да дознае за Витни Хјустон, една од најнаградуваните уметници на сите времиња. Нејзината креативност влијаеше на голем број луѓе, како музичари, така и други, на кои Витни им беше незаменлив дел од репертоарот на кој се заглавуваа на забавите или како прилика да се расплачат на една од нејзините емотивни балади.

Таа има продадено повеќе од 200 милиони албуми, освои шест Греми награди, 16 Билборд, 22 Американска музика и две Еми награди, меѓу другите.

Најпродаваниот женски сингл
Таа е позната и по романтичниот трилер филм „The Bodyguard“ (1992), во кој глуми заедно со Кевин Костнер и сними шест песни за саундтракот.

Една од нив е „I Will Always Love You“, која стана песна на годината и најпродаван женски сингл во историјата на музиката.

Легендарната пејачка и актерка Витни Хјустон почина на 48-годишна возраст, на 11 февруари 2012 година. откри шокантни детали од животот.

Иако денес ја паметат како музичка дива која живеела гламурозен и екстравагантен живот, на Витни никогаш не и било лесно. Сè започнало во раното детство кога била злоставувана од нејзината роднина Ди Ди Ворвик. Овие тврдења беа изнесени по смртта на пејачката, па таа никогаш не ги потврди, но нејзиниот брат се колне дека и тој и таа страдале со години на силување и малтретирање во нивниот семеен дом, што на крајот оставило психолошки лузни.

Почнала да пее на единаесетгодишна возраст во детски госпел хор. Подоцна почнала да настапува со нејзината мајка и со други пејачи, како Лу Ролс, Чака Кан и Бил Ласвел. По краткиот престој како модел и актерка, Хјустон го издаде својот прв албум, Витни Хјустон, во 1985 година, кој стана најпродаваниот деби албум на пејачка во историјата. Таа објави седум студиски албуми, продаде речиси 170 милиони ЦД-а, синглови и видеа. Таа имаше дури 11 песни на првото место на табелата на Билборд. Таа е позната како „Гласот“ поради нејзиниот „моќен поп-госпел вокал“. Магазинот „Ролинг Стоун“ ја рангираше на листата на „100 најголеми пејачки на сите времиња“, а многу од денешните поп-уметници ја наведуваат како нивен одличен модел.

Сликата „добра девојка“.
Сепак, иако нејзината кариера е фасцинантна, приватниот живот на оваа пејачка беше уште поинтересен. Нејзините љубовни врски секогаш биле внимателно следени во таблоидите.

По нејзината романса со актерот и комичар Еди Марфи, Витни започна врска со пејачот Боби Браун, кого го запозна во 1989 година на церемонијата на доделување музички награди.

Витни имаше имиџ на „добра девојка“ додека не се омажи за Боби Браун. После тоа нејзиното однесување се промени. Таа почна да доцни на интервјуа, снимања, одеднаш откажуваше концерти и гостувања во емисии.

Двојката се венчаше во 1992 година и беа во брак до 2007 година. Нивната врска беше многу турбулентна цело време, а семејството и пријателите тврдат дека Боби ја влечел надолу бидејќи никогаш не би можел да биде ѕвезда како неа.

– На Витни многу и се допадна неговиот имиџ на лошо момче. Беше црно момче од соседството, од кое мајките ќе ги криеа ќерките – рекол во една прилика братот на покојната пејачка.

Двојката често се расправала, пиела и се дрогирала заедно, а наводно и физички се судриле, а не ги спречила ниту нивната ќерка Боби Кристина која ја имале во 1993 година. Светот го напуштила кога имала само 22 години, речиси идентично како и нејзината мајка – во када по предозирање со наркотици.

Поточно, откако била пронајдена со лицето надолу во када, таа поминала шест месеци во кома, а потоа починала во болница. Но, нејзината смрт набрзо почнала да се третира како убиство, а главен осомничен бил нејзиното момче Ник Гордон, со оглед на тоа дека Боби била пронајдена со модринки по лицето и телото. Работата да биде уште побизарна, Ник е посвоениот син на Витни Хјустон, а адвокатите тврделе дека тој кобниот ден и дал коктел со дрога.

Ѕвезда која ретко се раѓа

Освен тоа што бракот на Витни и Боби бил заснован на коктел од физичко и ментално насилство и опијати, се вели дека Витни ја отежнала ситуацијата и со тоа што била во прилично интимна врска со нејзината асистентка и пријателка Робин Крафорд. . Пејачката никогаш не ги потврдила гласините, но нејзините телохранители подоцна изјавиле дека Боби Браун на секој можен начин се обидувал да ги раздели, бидејќи сакал да биде мажот во врската, што создавало дополнителни проблеми во нивната и онака комплицирана врска.

Иако многумина денес го обвинуваат сопругот на Витни дека е тој што ја вовел во светот на дрогата и алкохолот, тоа не е точно. Имено, таа почнала да се дрогира на 16 години, придружувајќи ја мајка си на нејзините музички изведби.

Двојката се разведе во 2007 година.

– Витни беше очајна што не можеше да го спаси бракот и покрај сите проблеми, но и двајцата одбија да одат на лекување – открила нејзината поранешна асистентка.

Нејзиниот проблематичен сопруг, кој станал проблем за нејзините соработници, особено на турнеите, бидејќи сакал да контролира се што има врска со неговата талентирана сопруга, во една прилика рекол дека Витни „беше прогонувана од моментот кога се родила“. Но, кога Витни почина, Боби Браун рече дека таа е љубовта на неговиот живот и дека тој никогаш нема да ја преболи. Истата година се оженил со Алиша Етериџ, со која се уште е во брак.

.

, StoryLand

Сепак, Витни ќе остане запаметена, не по нејзиниот неуреден семеен живот, туку по легендарните песни и прекрасниот глас. Знаеше да пренесе емоции, да ги натера слушателите да се заљубат во неа и зрачеше со неверојатна харизма. Со еден збор, таа беше голема ѕвезда од типот што ретко се раѓа.