Финската премиерка Сана Марин (Сана) неодамна беше изложена на критики откако нејзините видеа за „забави“ беа објавени во јавноста. Се чини дека повеќето луѓе, особено оние од помладата генерација, немаат проблем со однесувањето на Сана Марин. Таа доби голема поддршка на социјалните мрежи, додека замерките доаѓаат најмногу од конзервативната страна на општеството.

Неодамна, патувањето на Сана на музичкиот фестивал „Флоу“ во Хелсинки беше снимено во друштво на нејзината пријателка, фотографката Џанита Аутио. Марин беше облечен во краток светкав фустан и чизми, а нивната фотографија стана вирален хит.

Се разбира, Марин, како и секој друг политичар, е предмет на критики, но засега на нејзините политички противници во Финска не им е ништо подобро отколку да се скандализираат поради танцувањето и пеењето на 36-годишна жена на приватна забава.

Ја нарекуваа девојката од соседството, нејзината убавина ги шармираше уредниците на шоубизот, а нејзината острина ги воодушеви политичките коментатори.

Кога Марин ја презеде функцијата на 34-годишна возраст, Финска постави рекорд со тоа што ја имаше најмладата жена премиер во светот. Таа стана министерка за транспорт и врски, откако нејзината Социјалдемократска партија ја номинираше за функцијата кога лидерот на партијата и поранешен премиер Анти Рине поднесе оставка. Марин ја презеде функцијата и се најде на чело на централно-левичарската коалиција составена од вкупно пет партии, сите предводени од жени, повеќето од нив под 35 години.

Сана не дојде сама на чело на Финска. Собрала жени околу себе. И четворица од нив кои се на чело на најголемите партии. Така некои ги нарекоа „Спајс грлс на Финска“. А таа за магазинот „Тајм“ се пошегува:

– Имаме сауни во Финска. Традиционално, тоа е местото каде што донесуваме одлуки. Сега, кога сме пет жени на главните позиции, можеме да се сретнеме во сауна и таму да донесуваме одлуки.

Според она што се пишува за неа, Марин е интересна личност. Таа пораснала со нејзината мајка и нејзиниот партнер во изнајмен стан. Во едно од интервјуата таа изјави дека како дете се чувствувала невидлива, бидејќи не можела отворено да зборува за своето семејство. Таа исто така тврди дека нејзината мајка секогаш ја поддржувала. Таа ја подигна да верува дека може да направи сè што сака. Марин беше и првиот член од нејзиното семејство што отиде на универзитет.

Поддршка во неволји и бури

Откако почна да работи во политиката во 2006 година, нејзиниот подем беше молскавичен. Таа на само 27-годишна возраст стана лидер на советот на Тампере, вториот по големина фински град, и влезе во парламентот во 2015 година. Таа се омажи за својот долгогодишен партнер Маркус Раиконен во август 2020 година. Тие двајца се заедно 18 години, поточно од нејзиното полнолетство, а ја имаат и четиригодишната ќерка Ема.

– Среќен сум и благодарен што можам да го споделам животот со личноста што ја сакам. Заедно видовме и доживеавме многу, споделивме радости и таги, бевме потпора во неволјите и бурите. Ја живеевме младоста заедно, пораснавме и станавме родители на нашата сакана ќерка. Од сите луѓе, ти си тој за мене. Ви благодарам што бевте со мене – напиша Сана на социјалните мрежи веднаш по венчавката, кога објави заедничка фотографија. Неодамна на социјалните мрежи сподели уште една свадбена фотографија и му посака среќна годишнина на својот сопруг. А само десет дена подоцна се случи вистински колапс.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sanna Marin (@sannamarin)

Освен политика, како свој интерес го наведува престојот и физичките активности во природа, зборува англиски, фински и шведски. Родена е во Хелсинки на 16 ноември 1985 година.

Иако финската јавност ја сака, истото не може да се каже и за нејзините политички колеги. Кога позираше за магазин во 2020 година без градник, само во јакна, многумина беа навредени.

Жена во владата

Со работа која подразбира строгост и сериозност, таа се етаблираше како млада и жива личност која не се откажа од својот карактер ниту на највисоката функција во државата.

Инстаграм е ѕвезда, каде што ја следат повеќе од 790 илјади луѓе, таа доаѓа на медиумски конференции во кожени чизми, оди на рок концерти, прави склекови во парк во слободното време.

– За нас е ново што нашата влада ја водат жени. Во претходниот состав имавме само мажи кои ги водеа трите најголеми партии. Тоа сега се смени. Убаво е да се има жени во владата – изјави финската новинарка.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sanna Marin (@sannamarin)

Од правата на хомосексуалците до правата за абортус, првата дама на Финска е отворена и модерна.

Ако ја прашате нејзината професорка во средно, таа била просечна. Денес, Сана Марин е се освен просечен политичар.