Претставен најсовремениот телефон на преклопување со таблета на преклопување Z Fold 4, слушалки Galaxy Watch 5 и Buds 2 Pro.

Samsung ги претстави ажурираните верзии на своите најсовремени уреди со преклопен екран, вклучувајќи го и неговото популарно реинвенција на телефонот со преклопување, Galaxy Z Flip, додавајќи подобри камери, поголеми екрани и послаби тела.

Galaxy Z Fold 4 и Z Flip 4 беа објавени во средата за време на настан со пренос во живо, заедно со обновените верзии на врвните слушалки на Samsung Buds Pro и Galaxy Watch 5, сите што содржат рециклирани материјали како пластика поврзана со океанот.

Galaxy Z Flip 4

The Samsung Galaxy Z Flip 4 pictured folded and open at 90-degrees.

Z Flip 4 е ѕвезда на шоуто, кој се надоврзува на успехот на минатогодишниот модел со покомпактно куќиште кое е помало во речиси секоја насока со потенка шарка и помали рамки околу преклопниот OLED екран од 6,7 инчи.

Исто така, го има најбрзиот Android чип од Qualcomm, поголема батерија и подобрен пар камери од 12 мегапиксели кои произведуваат посветли и поостри фотографии, а се однесуваат на една од критиките на неговиот претходник. Може да се прилагоди и со 75 различни комбинации на бои за рамката и стаклото со соодветни теми на интерфејсот.

„На хомоген пазар на црни правоаголници со екран на допир, има смисла Samsung да има производи за корисници кои сакаат нешто што се издвојува од толпата“, рече Џејмс Менинг Смит, виш аналитичар во CCS Insight. „Палетата Z Flip беше особено успешна во тој контекст и очекуваме дека Z Flip4 ќе помогне дополнително да ги зголеми аспирациите за раст на Samsung во преклопливите уреди“.

Galaxy Z Fold 4

The Samsung Galaxy Z Fold 4 pictured open, closed and face down on a table.

Преклопувачкиот таблет на Samsung, Z Fold 4, исто така е префинет со потенка шарка, потенки рамки и намалување на тежината за 8 g во споредба со неговиот револуционерен претходник.

Кога е затворен, телефонот е пократок, а екранот однадвор е поширок за да ви помогне да го користите како обичен паметен телефон. Софтверот Android 12L е развиен со Google за подобро користење на формата на преклопување и големиот внатрешен екран од 7,6 инчи, со искуство повеќе како десктоп и поголем број апликации од трети страни, како што е Facebook, оптимизирани за големината на таблетот.

Надградените камери на задната страна го израмнуваат со серијата Galaxy S22 објавена претходно оваа година, вклучувајќи посветла главна камера од 50 MP и камера со оптички зум 3x.

„Z Fold е попредизвикувачки форм-фактор и веројатно е многу поекспериментален уред во споредба со Z Flip“, рече Менинг Смит. „Самсунг ќе се надева дека подобрувањата во линијата на склопливи смартфони ќе ги направат телефоните посигурни, прилично ризични набавки во очите на потрошувачите и треба да се поздрави за неговата неуморна работа во развојот на категоријата“.

Galaxy Watch 5

The Samsung Galaxy Watch 5 pictured in multiple different colours on a table.

Паметниот часовник на Samsung базиран на Google’s Wear OS исто така е надграден со Galaxy Watch 5 и поголем Watch 5 Pro. Двата нови часовници имаат подолго траење на батеријата, екрани поотпорни на гребење и издржливи тела, сега достапни во куќишта од 40 mm, 44 mm и 45 mm за подобро да се вклопат во опсегот на зглобови.

Тие следат поголем број здравствени метрики, нудејќи насоки и планови за обука кои се базираат на рестартирање на напорите на Samsung за паметни часовници од минатата година.

Galaxy Buds 2 Pro

The Samsung Galaxy Buds 2 Pro pictured in multiple different colours.

Најдобрите слушалки Buds 2 Pro на Samsung се 15% помали од нивните веќе компактни претходници, со нов отвор под притисок и подобрена форма за подобра удобност.

Надградените слушалки поддржуваат 24-битен звук со висока резолуција и поништување на шумот, што сега отстранува дополнителни 3dB несакани звук. Тие се карактеризираат со следење на главата на Dolby за извонредно видео аудио, исто така.