Шоуто на фестивалот Гластонбери на Пол Макартни доцнеше две години. Фановите мислеа дека вреди да се чека.

Поранешните Битлси ги повлекоа сите запирања – и донесе познати рокенрол-гостин-ѕвезди – за 2½ часовен концерт на фестивалот во југозападна Англија во саботата навечер.

Мекартни требаше да го игра Гластонбери во 2020 година. Таа година и фестивалот и изданието во 2021 година беа уништени од пандемијата на коронавирус.

Сега, на 80 години, тој е најстариот соло хедлајнер на фестивалот.

Макартни и неговиот бенд ја почестија огромната публика со класиците на Битлси како „Get Back“, „Hey Jude“, „Blackbird“ и „Let it Be“, заедно со соло хитови како „Live and Let Die“ и понови материјали.

Фронтменот на Foo Fighters, Дејв Грол, дојде да ги игра „Saw Her Standing There“ и „Band on the Run“. Потоа, Брус Спрингстин и Макартни – шефот и Битлси – дуетираа на „Деновите на славата“ на Спрингстин и на раната песна на Ленон-Меккартни „I Wanna Be Your Man“.

Макартни му оддаде почит на колегата од бендот од Битлси, Џорџ Харисон, кој почина во 2001 година, изведувајќи ја песната „Something“ напишана од Харисон. Благодарение на технологијата, тој пееше со снимката на Џон Ленон, убиен во 1980 година, на „Имам чувство“.

„Мислам дека веројатно штотуку го гледав еден од најлегендарните настапи досега“, изјави фан Џејк Ричардсон по шоуто.

Актерот и комичар Стив Куган, кој исто така беше во толпата, го опиша искуството како „прилично огромно“.

„Мислам дека нема некој друг во светот кој може да им пружи таква неизвалкана радост на луѓето“, изјави тој за Би-Би-Си.

Гластонбери ја завршува неделата со наслов поставен од Кендрик Ламар.

Околу 200.000 луѓе присуствуваат на четиридневниот фестивал во Worthy Farm во југозападна Англија, кој слави 50-годишнина.

Меѓу 3.000 изведувачи беа Били Ајлиш, Зиги Марли, Меган Ти Сталион, Фолс, Оливија Родриго, Дијана Рос, Херби Хенкок и Пет Шоп Бојс.

Меѓу гостите беа и еколошката активистка Грета Тунберг, која одржа страстен говор за климатските промени и украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој во петокот се обрати на фестивалот преку видео.