На „Етихад“ беше виден феноменален фудбал. Како што доликува на оваа фаза од натпреварувањето. Манчестер Сити и Реал Мадрид го одиграа најдобриот натпревар во Лигата на шампионите оваа сезона, а тоа е само првата половина од дуелот.

Градот ги диктираше настаните. Почна подобро и поведе по само две минути. Кевин де Брујне одлично реагираше на топката на Марез, со глава од Тиба Курту. Во 10. минута беше 2:0, а стрелец беше Габриел Жесус.

Оттогаш Реал успеа да се стабилизира и како резултат на тоа, голот на Карим Бензема дојде во 33. минута. Со резултат 2:1 се замина на голем одмор, а во вториот дел и двете екипи излегоа со спуштен гард.

Двапати Сити дојде до предност од два гола. Најпрво во 53. минута преку Фоден, но речиси во следниот напад Винисиус Жуниор одговори со прекрасен гол. Потоа во 74. минута Бернардо Силва повторно постигна два гола. Но, таа предност траеше до 81. минута, кога Лапорт играше со рака во шеснаесетникот, а Бензема секако го реализираше пеналот. И на крајот ги постави конечните и спектакуларни 4:3.