Зарем не го сакате само Subway? Не мислам на сендвич. Јас не сум експерт за храна; Мислам дека всушност не сум јадела во Subway за една деценија.

Она што навистина ми се допаѓа е приказната за компанијата – особено враќањето во раните денови во метрото, долго пред работите да станат малку полоши. Ако сте сопственик на бизнис или претприемач, вреди да се знае.

Во моментов зборуваме за Subway бидејќи неговата приказна ќе добие ново поглавје. Всушност, во повеќе од 57-годишната историја на Subway, тоа е веројатно една од најголемите оперативни промени досега.

Еве ја историјата, големата промена и што можете да донесете во вашиот бизнис.

На својата веб-страница, Subway тврди дека е „вистински глобален бренд, повеќе Subway ресторани во светот од кој било друг ланец ресторани!

Според моето броење, тие наведуваат 36.848 локации на нивната веб-страница во 106 земји. Ова е приватна компанија, така што вреднувањата секогаш се игра на погодување. Но, пред пандемијата, Subway вредеше дури 12,3 милијарди долари.

Не е лошо за компанија чиј ко-основач, Фред ДеЛука, отвори соло ресторан во Бриџпорт, Конектикат во 1965 година. Кога таа локација не успеа да заработи пари, приказната оди дека Делука отвори втор ресторан за да се појави успешно.

Целата работа првично беше наречена Peet’s Submarine, потоа Peet’s Subway, и на крајот само Subway. И, планот успеа. Во рок од една деценија, DeLuca започна со франшиза на рестораните на Subway, надевајќи се дека ќе достигне 32 продавници.

Меѓутоа, до почетокот на 1980-тите имаше 200 продавници. До 1987 година, тој достигна 1.000.

„Кога конечно го поминавме Мекдоналдс во САД во 2002 година, не го објавивме тоа“, изјави Делука за Inc.com во интервју во 2013 година. голема работа. Истото се случи кога го поминавме бројот на глобалните продавници на Мекдоналдс во 2010 година“.

Како што беше кажано, седиштето на Subway беше фокусирано само на три работи:

Ние градиме продажба на ниво на продавница.
Ние правиме профит на ниво на продавница.
Градиме повеќе продавници.
На долг рок, тоа беше добра комбинација. Но, ништо не трае вечно.

Кон крајот на 2013 година, кратко по неговото интервју со Inc., Де Лука објави дека ќе се повлече од функцијата извршен директор поради битка со леукемија. Две години подоцна, тој починал како последица на болест.

Во меѓувреме, метрото беше потресено од лоши вести и тешки предизвици. Прво, нејзиниот долгогодишен портпарол за рекламирање, Џаред Фогл, беше уапсен и осуден на затвор за прекршоци за детска порнографија.

Потоа, неговите практики за право на глас беа под поголем лупа. И, по смртта на Делука, компанијата се соочи со акутна лидерска криза.

Накратко, Де Лука и неговиот оригинален инвеститор/партнер, Питер Бак, поседуваа половина од капиталот во компанијата, иако тој порасна на милијарди долари. Сопругата на Делука ги наследила неговите акции кога тој умрел, но таа и Бак наводно имале многу различни визии за иднината на компанијата.

Потоа, Subway ги затвори продавниците со рекордна брзина. Кога пишував за компанијата пред три години, Subway имаше 42.431 продавница, така што тоа е пад.

На крајот, Subway го донесе поранешниот шеф на Бургер Кинг Џон Чидси како извршен директор. Потоа, гласините за продажба почнаа да се шират, потоа Subway ги задуши гласините, а потоа минатата година Бак почина на 90-годишна возраст.

1 милион бесплатни сендвичи
Ова повеќе или помалку не носи во тек. И, се сомневам дека повеќето од нас се запознаени со искуството на клиентите на Subway, дури и ако ретко јадете таму.

Накратко, трикот е она што го гледате како вработен кој ги гради вашите сендвичи по еден вид склопување, мерејќи ги сендвичите со додатоците и другите додатоци што ги сакате.

Но, наспроти сето ова, Subway неодамна објави дека пробува нешто радикално: „најзначајното ажурирање на менито во речиси 60-годишната историја“, според зборовите на компанијата.

Се чини дека најголемата промена е преместувањето од форматот на склопување кон претходно подготвени сендвичи, во најмалку 12 случаи: по четири сендвичи во категории како што се стекови со сирење, „Italianos“, пилешки сендвичи и клубови.

Како начин да ја зголеми бучавата, Subway планира да подари 1 милион бесплатни сендвичи во периодот од 10 до 14 часот. денес, па ако буквално барате бесплатен ручек, ова е вашата шанса.

Дали ќе биде важно? Дали клиентите ќе се вратат во Subway? Дали неговите франшизи ќе бидат посреќни и дали неговите вреднувања повторно ќе пораснат?

Подлец, дали вашиот скромен писател на Inc.com ќе го повтори ова по една деценија или повеќе?

Не можам да ја предвидам иднината. Но, како претприемач кој сака да гледа големи компании како прават големи промени и учи од нив, ќе бидам заинтересиран да видам како ќе се одвива приказната.