Памела Рук, стилската икона и легендарната фигура на британската панк-сцена попозната како Џордан, почина вчера на 66-годишна возраст, потврди нејзиниот партнер за Брајтон и Хов њуз претходно денеска.

„Таа умре мирно на само еден камен од морето во нејзиниот роден град Сифорд, Источен Сасекс, во друштво на нејзиното семејство со љубов во 21 часот. синоќа“, напиша тој, додавајќи дека нејзиното умирање следело по краток период на болест поради ретка форма на рак на жолчните канали. „Јордан беше прекрасна жена и ќе се памети уште безброј децении“.

Родена во Сифорд во 1955 година, Рук го започна своето патување до жестоките височини на панк движењето од 1970-тите во Лондон, кога го промени своето име во Џордан како бунтовно 14-годишно момче – инспирирана од она што таа го нарече „моќната андрогинија“ на Џордан Бејкер во Големиот Гетсби – набргу потоа беше суспендирана од училиште поради нејзината облека што паѓа во очи. Со нејзиниот заштитен знак од белата коса, која вообичаено ја обликуваше во локни или драматични вертикални шилци, и нејзиниот разигран пристап кон шминката – таа беше пионер на екстремното око обложено со гел неодамна видено на Џулија Фокс и често сликаше геометриски линии низ нејзиното лице како да е цртано од Пикасо – Рук веднаш го привлече вниманието на оние во зародишната панк сцена во Лондон.

Патувајќи во градот од Источен Сасекс секој ден, Рук го направи својот прв голем влез во светот на модата откако влезе во неодамна преименуваниот секс бутик на Вивиен Вествуд и Малколм Мекларен на Кралската патека. (За да го регистрира нејзиниот интерес да работи во продавницата, таа неславно носеше градник со куршуми, мрежесто здолниште и пар златни шипки.) По краток период работејќи во, на сите места, познатата стоковна куќа Најтсбриџ, Хародс, Рук беше ангажирана од Заменикот на Мекларен, Мајкл Колинс. Наскоро, нејзиниот неповторлив стил и моќен пристап кон продажбата на облека станаа еден од потписите на продавницата.

Преку нејзиното тесно поврзано пријателство со Мекларен и Вествуд, Рук беше запознаена со некои од најзначајните музичари и бендови на нејзиното време. Тие ги вклучија и Секс Пистолс, за кои таа стана де факто стилист, помагајќи да се обликува нивниот препознатлив изглед од кожени јакни со навртки, искинати маици и црни велур ползавци. Таа, исто така, служеше како влијателна личност во раните години на Адам и Мравките, дејствувајќи како менаџер на бендот за време на нивните иконски денови на „Кралевите на дивата граница“, па дури и служеше како гостин вокал на нивната песна „Лу“, ода на Лу Рид. , за време на сесијата на BBC Radio 1 надгледувана од диџејот Џон Пил кој ја поставува агендата. Откако се ожени со Рук, басистот Кевин Муни се раздели од Адам и мравките за да го формира Wide Boy Awake, со кој Рук продолжи да управува во текот на 1980-тите.

Друго клучно пријателство создадено во текот на овие години – и веројатно она по кое самата Џордан е најпозната – беше со Дерек Џарман, режисерот и активист што му пркоси на жанрот, сега запаметен по неговите соработки со младата Тилда Свинтон во Караваџо и Едвард II. Рук се појави во дебитантскиот филм на Џарман, Себастијан, чудно прераскажување на митот за Свети Себастијан, пред да глуми како нихилистичкиот Амил нитрат во неговата втора игра, Јубилеј, култниот класик кој му оддава почит на рип-грумниот дух на лондонскиот панк од 70-тите. (Таа се појави и на мошне контроверзното прво емитување на „Анархија во Обединетото Кралство“ на Секс Пистолс на британската национална телевизија, стоејќи пред толпата во маица на која пишуваше „само анархистите се убави“.)

, StoryLand

Памела Рук и Дејвид Боуви на Кански Филмски Фестивал

По смртта на Сид Вициус и Ненси Спунген и нејзиниот развод од Муни во 1984 година, Рук се повлече од сцената што и го прослави името, враќајќи се во Источен Сасекс за да живее значително потивок живот како ветеринарна медицинска сестра и одгледувач на бурмански мачки. „Работите станаа премногу бурни“, изјави таа за „Гардијан“ во 2019 година. „Звучи навистина непријатно, но нормалноста ми го спаси животот“. Во последниве години, таа почна да се враќа во центарот на вниманието со објавувањето на нејзините мемоари во 2019 година, „Пркосејќи ја гравитацијата: приказната на Џордан“, за кои имаше голем број јавни настапи и повторно почна да дава интервјуа.

Исто така, ќе има заживување на интересот за животната приказна на Рук со објавувањето на минисеријата FX Пистол на Дени Бојл, прераскажување на подемот на Секс Пистолс до озлогласеност во која Рук ја игра Мејзи Вилијамс од Game of Thrones. Меѓу оние кои и оддадоа почит денес беа Глен Метлок и Бој Џорџ, кои ја почестија и нејзината бестрашност и нејзиното пионерско чувство за стил. „Светот ми се чинеше многу сив, и јас бев решена малку да го разубавувам“, изјави таа за Another Magazine во 2017 година. Со нејзиното трајно наследство низ светот на музиката и модата, Рук го направи токму тоа.