Иако на почетокот на 16 век, португалските морепловци го откриле островот во Индискиот Океан, кој денес е дел од Република Маурициус, Холанѓаните биле првите кои основале колонии на него.

Подоцна Маурициус станал француска, а потоа и британска колонија, така што оваа африканска земја официјално добила независност во 1968 година.

Оттогаш, Маурициус стана една од најпознатите егзотични дестинации за патниците од овој дел на светот.

Остров на долги песочни плажи

Зафаќа површина од околу 1.865 квадратни километри, Маурициус може да се пофали со крајбрежје долго 330 километри, според „Mauritiusattractions“.

Тој е меѓу густо населените острови, со вкупно население од 1,2 милиони луѓе. Иако се карактеризира со мешано население, меѓу нив владее мир и почит, а посебно внимание се посветува на зачувување на културата и традицијата.

Освен по дружељубивоста, жителите на Маурициус се познати и по исклучително високото ниво на толеранција.

Долгите плажи покриени со ситен песок се една од карактеристиките на оваа островска земја, која покрај Маурициус ги опфаќа и островите Агалега, како и островите Родригес и Сент Брендон.

Покрај уживањето во пливање и сончање, на туристите им се нудат и многу други исклучително интересни активности. Крстарење, екстремни спортови и посета на природни резервати, паркови и музеи се само некои од нив.

Што да се прави во Маурициус?

Иако туристите првенствено го посетуваат овој остров за сончање и уживање на плажа, Маурициус има многу повеќе да понуди.

Возење велосипед по планински патеки, јога на плажа, возење катамаран или посета на природни резервати. Тоа се сите активности кои им се достапни на туристите за време на нивниот одмор во Маурициус.

Посета на океанариумот „Одисео“ кој се наоѓа во Порт Луис, главниот град на земјата, особено ги маѓепсува најмладите туристи. Во него посетителите можат да се „дружат“ со многу животни, бидејќи таму живеат 300 видови, со вкупно 3.500 примероци, наведува „Mauritiusnow“. За работите да бидат уште подобри, посетителите учествуваат во проекти за зачувување на природата на островот, бидејќи дел од парите од продадените билети се користат за оваа намена.

Една од понеобичните активности за туристите е возењето на сината подморница. Во многу аспекти, ова уникатно искуство им нуди на туристите можност да ја видат целата убавина на животот на светот во водите околу островот на длабочина од 35 метри.

Љубителите на природата можат да одлучат да посетат еден од петте водопади на островот. Или за обиколка на Националниот парк „Bras d’Eau“, каде што можете да видите многу автохтони растителни и животински видови.

А сето споменато претставува само мал дел од активностите што ги нуди овој интересен остров.

Најубавите плажи на Маурициус

Не е така лесно да се избере меѓу многуте плажи во Маурициус кои се најубави. Сепак, некои се издвојуваат.

Во подножјето на истоимената планина се наоѓа плажата Ле Морн. Покриен со ситен, бел песок, покрај кокосовите палми и кристално чистата вода, се смета за совршено место за одмор. Особено по запознавањето со убавината на иконската планина Маурициус.

Околу половина час возење ги дели плажата Мон Шоази и главниот град. Затоа и не е чудно што е една од омилените плажи на жителите на островот.

Идеална за парови и љубители на романтични места, плажата Jardin Telfair се наоѓа на југот на островот. Уште една од подобрите плажи на тој дел од островот, Свети Феликс треба да биде првиот избор на поискусните капачи, поради бројните корални гребени кои се наоѓаат во неговите води.

Плажата Belle Mare е уште една од плажите што ги истакна „Mauritiusnow“. Долг повеќе од девет километри, се смета за еден од најдолгите на островот и се наоѓа во неговиот источен дел.