Дали сте имале многу непроспиени ноќи и сте биле толку загрижени за нешто што се случило во минатото што сте дозволиле да ја диктира вашата иднина? Сите бевме во таа позиција во одреден момент. Ти не си сам.

Ова се моменти кога едноставно не можеме да се ослободиме од минатото. Без разлика дали се работи за нешто мало, како на пример да оставите страшен прв впечаток на некого, или сте сакале да кажете нешто што не сте го кажале во тоа време, или тоа било нешто навистина големо што ве мачело.

Слушањето негативни искуства од минатото е болно, а кога се држиме до таа болка, не можеме да преминеме на нешто попозитивно. Затоа е важно да се ослободите и да го оставите минатото зад себе со овие осум тактики препорачани од Entepreneuer.

1. Учете од минатото, но не останувајте таму

Негативните искуства што ги имате всушност може да се користат за учење и идни искуства – без разлика колку се болни. Одвојте малку време да размислите за искуството и да погледнете како тоа навистина може да ви користи на патот.

Можете да научите од вашето искуство со размислување за овие неколку едноставни прашања:

Што навистина се случи? Одговорете само со соочување со фактите.

Какви емоции чувствувам? Запишете ги.

Како можам да го искористам ова за да се зајакнам себеси и моите чувства?

Откако ќе одговорите на овие прашања, време е да продолжите понатаму. Иако е прифатливо краткото размислување за минатото, останувањето на тоа само ќе ги задржи тие негативни мисли и чувства.

2. Изрази се

Не двоумете се да се ослободите од болката што ја чувствувате. Без разлика дали се работи за разговор со некој кој ве повредил (или ве повредил) или треба да му „објасните“ на пријател, изразувањето на вашите чувства може да ви помогне да одлучите, ако ништо друго, што треба да направите. направете за да продолжите. Што е уште поважно, тоа е добро за вашето здравје.

Д-р Едмунд Борн, автор на Работната книга за анксиозност и фобија, предупредува дека задржувањето на чувствата води до анксиозност, депресија, главоболки и висок крвен притисок. Експертот за тага Глорија Хорсли од OpentoHope вели дека кога е време да ги изразите своите чувства, задолжително користете ги пораките „јас“.

Опишете го нивото на вашите емоции и споделете ги со некој кој ќе слуша и нема да суди. Ова ќе ви помогне да ја изразите тагата низ која поминувате.

3. Престанете да покажувате со прстот

Да се ​​игра улога на жртва е лесно, особено во споредба со прифаќањето на вистината. Проблемот е што обвинувањето други ве спречува да напредувате. Најчесто покажувањето со прст е всушност самосожалување.

Лајф тренерот Ручика Батра тврди дека кога обвинувате некој друг, некому му давате моќ, што ве прави мали. Кога обвинуваме некого, автоматски влегуваме во негативната зона. Згрозени сме од некој друг или некој надворешен фактор, затоа што не бевме во можност да го обликуваме животот во наша корист.

4. Фокусирајте се на сегашноста

Еден од најефикасните начини да се ослободите од минатото е да ја прифатите сегашноста. Наместо да го преживувате минатото и да ве обзема негативност, останете активни и уживајте во овој момент.

Научете нова вештина. Медитирајте. Вежбајте. Вечера со пријател. Направете нов пријател. Што и да е, вие само живеете во моментот – дури и ако само седите на маса и гледате како облаците поминуваат.

Да се ​​живее во моментот, кој уште се нарекува и свест, „значи да се биде со своите мисли такви какви што се, ниту да ги доловуваш ниту да ги оттурнуваш“. Psychology Today наведува дека „паметните луѓе се посреќни, побујни, поемпатични и побезбедни“.

За да постигнете посвесна состојба, бидете свесни за тоа што мислите и чувствувате, барајте нови искуства и прифатете ги вашите негативни чувства и ситуации како само дел од животот.

5. Исклучете ги сите врски некое време

Дозволете си да одвоите малку време за да ја исчистите главата. Не мора да се оди низ Европа со ранец. Само држете се настрана од ситуацијата со тоа што ќе се дистанцирате од луѓето, местата и работите кои ве потсетуваат на минатото.

Вежбањето на начин да се разделите некое време ќе ви даде можност да искусите нешто позитивно – дури и ако тоа е само кампување во блиско кампување, без никаков пристап до социјалните медиуми. Кога ќе се вратите, ќе имате свеж поглед на минатото.

6. Размислете за луѓето околу вас

Погледнете ги луѓето околу вас. Кој е негативен и секогаш те соборува? Кои се луѓето поврзани со минатото од кои се обидувате да се дистанцирате? Можеби ќе треба да се дистанцирате од овие поединци за да најдете повеќе позитивни луѓе кои ќе ве поттикнат.

Има повеќе од доволно начини за запознавање нови луѓе. Не се срами. Излезете и најдете нова група пријатели и познаници кои можат да ви помогнат да напредувате.

7. Простете им на оние кои ви згрешиле

Ако некој ве повредил, последното нешто што сакате да направите е да му простите. Но, како што вели д-р Вејн Даер, простувањето на другите е суштинско за духовниот раст.

Д-р Даер има развиено 15 чекори кои ќе ви помогнат да простите некому, како што се прифаќање на минатото додека продолжувате понатаму, склучување нов договор со себе, не одење луто во кревет и секогаш да бидете љубезни и дарежливи.