Невакцинираната тениска ѕвезда Новак Ѓоковиќ изјави дека нема да се натпреварува на претстојниот УС Опен, одлука што значи дека ќе го пропушти својот втор Грен слем турнир годинава.

„За жал, овојпат нема да можам да отпатувам во Њујорк на УС Опен“, напиша Ѓоковиќ, шесторангираниот машки тенисер во светот, во твит, додавајќи дека ќе чека можност повторно да се натпреварува.