Безвременскиот стил и грациозноста на актерката и хуманитарец Одри Хепберн беа легенди и останаа незаменливи во нивниот опсег и влијание. Актерката со белгиско потекло прво го привлече светското внимание како млада Парижанка со ококорени очи во Бродвејската продукција на „Џиџи“, а потоа како бунтовничка принцеза во „Римски одмор“. Подоцна, таа беше продавач на цвеќиња на Кокни во „Мојата убава дама“ и слободоумна придружничка во „Појадок кај Тифани“.

За да ја одбележи плодната кариера и инспирираниот живот на Хепберн, Стакер составил листа од 25 факти од животната приказна на Хепберн кои можеби не ги знаете.

На и надвор од екранот, Хепберн беше олицетворение на елеганција, софистицираност и вкус. Муза на францускиот дизајнер Живанши, таа беше една од најголемите стилски икони на 20 век. Нејзиниот препознатлив изглед во „Појадок кај Тифани“ – мал црн фустан, преголеми очила за сонце,  бисери – останува класика до ден-денес. Но, Хепберн беше многу повеќе од збирот на нејзините бројни филмски улоги и раскажувани љубовни врски.

Кога сè уште била млада студентка по балет за време на Втората светска војна, Хепберн му помагала на холандскиот отпор против нацистите. Подоцна во животот, таа беше длабоко посветен амбасадор на добра волја која патуваше низ светот за Меѓународниот детски фонд за итни случаи на Обединетите нации (УНИЦЕФ). Некои од најпознатите иконски фотографии на актерката не се оние од неа како млада старлета, туку како самоуверена, емпатична жена која ги поздравува децата со раширени раце како дел од нејзината хуманитарна работа.

Сликата на Одри Хепберн е меѓу најпознатите, а светот останува воодушевен од нејзината приказна неколку децении по нејзината смрт на 63-годишна возраст.

1929: Роденa во Брисел

Одри Хепберн е родена како Одри Кетлин Растон на 4 мај 1929 година во Брисел. За време на Втората светска војна, нејзината мајка, холандската бароница Ела Ван Хемстра, го променила името на своето дете во Еда Ван Хемстра за да ги прикрие нејзините британски корени. Нејзиниот татко, Џозеф Виктор Ентони Растон, роден од родители англиски и австриски, го променил презимето во Хепберн-Рустон, бидејќи верувал дека потекнува од англискиот гроф Џејмс Хепберн. Тој го напушти семејството кога Одри имаше 6 години.

.

, StoryLand

1930-тите и 40-тите: Тешкотии од Втората светска војна

Хепберн посетувала интернат во Англија како дете, но живеела во Холандија окупирана од нацистите за време на Втората светска војна. Нејзината мајка започнала како нацистички симпатизер, но кога вујкото на Одри бил затворен и убиен, мајката и ќерката побегнале во блискиот град и мајката на Одри брзо почнала да го поддржува отпорот.

Години подоцна, Хепберн се сеќава дека тешкотиите за време на војната биле толку големи и дека нејзиното семејство било толку гладно што јаделе светилки од лале.

, StoryLand

1930-ти и 40-ти: Улога во отпорот

Хепберн служела како доброволна медицинска сестра во болница која ги лекувала ранетите сојузнички војници. Како студент на балет, таа даваше танцови изведби за да помогне во собирањето средства за холандското подземје и понекогаш беше курир кој доставуваше пораки за напорите на антинацистичкиот отпор.

 

1948: Деби на сцената како девојка во хор

По Втората светска војна, Хепберн моделираше и студираше балет во Амстердам и Лондон. Во 1948 година, таа дебитираше на сцената во Лондон како девојка во хорот во мјузиклот наречен „Чувки со високи копчиња“.

 

 

, StoryLand
1951: Првата главна улога
Првата филмска улога на Хепберн беше незабележаното појавување во филмот „Еден див овес“ од 1951 година. Таа исто така се појави таа година во „The Lavender Hill Mob“ со Алек Гинис во главната улога. Нејзината прва главна улога дојде со објавувањето на „Џиџи“ на Бродвеј во 1951 година, кое беше снимено во филм во 1958 година, со Лесли Карон во главната улога.
1951: „Џиџи“
Додека снимаше филм во Монте Карло, Хепберн беше забележана од француската авторка Колет, која сакаше таа да ја игра главната улога во сценската продукција на нејзиниот роман „Џиџи“. Во 1951 година, на 22-годишна возраст, Хепберн глуми во хитот на Бродвеј.
1953: Оскар за „римски одмор“.
Хепберн освои Оскар за улогата на принцезата Ен, лик кој накратко избега од нејзините кралски должности, во хитот „Римски одмор“ од 1953 година. Во филмот глумеше Грегори Пек, кој играше репортер.
, StoryLand
1954: Наградувана улога во Бродвеј
Во она што беше нејзиното последно појавување на сцената на Бродвеј, Хепберн ја освои наградата Тони за нејзината главна улога во шоуто на Бродвеј „Ондин“ во 1954 година. Нејзина колешка беше актерот Мел Ферер, со кој Хепберн се омажи во Швајцарија во септември истата година.

.

 

, StoryLand

1954: „Сабрина“ со Богарт и Холден

Хепберн го играше насловниот лик во „Сабрина“ од 1954 година, во која глумеа и Хемфри Богарт и Вилијам Холден. Актерката доби номинација за Оскар за нејзината улога во романтичната комедија за ќерката на возачот и конкурентното внимание на двајца богати браќа.

Хепберн и Холден започнаа афера за време на снимањето што ги изеде двете ѕвезди до тој степен што Холден се согласи да ги остави сопругата и децата за Хепберн. Хепберн, која сакаше да има свои деца, ги прекина работите на лице место кога дозна дека Холден имала вазектомија години порано. Ниту една од ѕвездите не се опорави целосно од раскинувањето, при што секоја од нив се втурна во бројни афери и опсесијата на Хепберн да има деца ја натера на два крајно неусогласени брака кои завршија со развод.

1957: Носејќи Живанши во „Смешно лице“

Хепберн танцуваше наспроти Фред Астер во „Смешно лице“ од 1957 година. Нејзините костими ги дизајнираше Хуберт де Живанши, кој ја дизајнираше и нејзината гардероба во „Love in the Afternoon“ во 1957 година, „Појадок кај Тифани“ во 1961 година, „Шарада“ во 1963 година и други филмови. Малиот црн фустан што го носеше во „Појадок кај Тифани“ беше продаден на аукција на Кристи во 2006 година за повеќе од 920.000 долари.

, StoryLand

1960: Роден е првиот син

Во 1960 година, Хепберн го доби своето прво дете, Шон. Таа имаше доцен спонтан абортус во текот на следната бременост, на шест месеци. Вториот син на Хепберн, Лука, е роден во 1970 година.

.

, StoryLand
1961: Golightly го осветлува екранот
Една од најпознатите филмски улоги на Хепберн беше улогата на Холи Голајтли во „Појадок кај Тифани“ од 1961 година, базирана на приказна на Труман Капоти. Улогата и ја донесе на Хепберн четвртата номинација за Оскар. Капоте не ја сакаше Хепберн за улогата; тој сакаше да оди кај Мерлин Монро.

.

, StoryLand
1968: Развод и повторен брак
По разводот од Мел Ферер во 1968 година, Хепберн се омажи за италијанскиот психијатар Андреа Доти во 1969 година. Нивниот последователен развод беше финализиран во 1982 година. Нејзин придружник од 1980 година до нејзината смрт беше Роберт Волдерс, холандски актер некогаш во брак со актерката Мерл Оберон.
1980-ти: Хуманитарна работа со УНИЦЕФ
Хепберн стана амбасадор на добра волја на УНИЦЕФ во 1989 година, правејќи повеќе од 50 патувања посетувајќи ги проектите на УНИЦЕФ ширум светот. Патувањата, многу опасни, ја донесоа ѕвездата во заедниците каде што живееја некои од најранливите деца во светот со цел да се подигне глобалната свест за голем број хуманитарни кризи.
1992: Последно патување и дијагноза
Последното патување на Хепберн за УНИЦЕФ беше мисија во Сомалија во септември 1992 година, по што таа се пожали на болки во стомакот. Два месеци подоцна и бил дијагностициран рак на слепото црево.

 

, StoryLand