Нејмар е еден од најталентираните фудбалери. Тој бил многу енергично дете кое од мало имало страст и желба за топката. Но, за жал, неговото семејство било многу сиромашно. Не можеле да си дозволат ни струја.

Роден е во Сао Паоло и живеел во страшно соседство. Нејмар посетувал едно од најлошите училишта и кога се вратил дома по долг ден, морал да учи и да ги извршува домашните задачи под светлината на свеќата во неговиот мал дом.

Но, неговата дарба за фудбалот не остана незабележана. 

На 11-годишна возраст, Нејмар станал еден од најдобрите улични фудбалери во неговиот роден град. И наскоро напредувал од играње фудбал на улица, до играње на фудбалско игралиште. Кога имал 14 години, одбил преселба во Реал Мадрид за да остане со своето семејство. Нејмар играл за Сантос до 2013 година, кога потпиша за Барселона за 57 милиони долари, каде имаше неверојатна можност да игра покрај Лионел Меси и да учи од него. И 4 години подоцна тој го потпиша најскапиод договор на светот за ПСЖ за рекордна трансферна сума од 263 милиони долари, соборувајќи го рекордот за најскап фудбалски трансфер.

Така кутрото сиромашно момче стана најскапиот фудбалер во историјата.

Дали се чувствувате очајно и празно со сета изгубена надеж или можеби имате лош ден. Дали секојдневно се чувствувате депресивно и полни со вознемиреност или се чувствувате како целосен неуспех? Дали ви е потребна таа искра на инспирација што ќе ве натера да се тргнете од таа софа и да престанете да се сожалувате? Дали сте уморни да бидете несреќни, неисполнети, неуверени? Време е да го промените вашиот начин на размислување! Дали ви треба само малку мотивација за да ги промените работите? Патот до успехот и патот до неуспехот се речиси сосема исти.

На вистинското место сте.

Со посветеност, љубов и талент. Истрајност во својата работа Најмар секојдневно ги освојува срцата на обожавателите, успева да триумфира низ својот хаос и да биде забележан од сите. 

Врвен спортист кој е препознатлив по својот уникатен изглед – со долга кариера пред себе.

Соништата вредат да се сонуваат – бидејќи некогаш се исполнуваат, зарем не?