Елеганцијата на секоја жена се рефлектира не само во нејзиното однесување туку и во она што го носи.

Познато е дека Французинките се на прво место по елеганција и стил кога е модата во прашање. Но, што е тоа што ги прави неприкосновени модни икони?

Едноставно кажано, знаат да носат класични работи, а се држат настрана од облека која ќе им го намали изгледот. Тие знаат дека да изгледате модерно не значи секогаш да ги следите најновите трендови.

Иако Париз е епицентарот на модата, дамите од земјата на виното, багетите и модата не се опсесивни да носат дизајнерска облека како припадничките на понежниот пол „преку барата“, и наведува што е тоа. Французинките никогаш не би носеле?

Тони логоа
На интернет сè повеќе девојки можат да се забележат како носат облека со логоа. Французинките го избегнуваат овој тренд на логоманија. Што носат наместо тоа? Тие со вкус носат неколку дизајнерски логоа, како и појас што го користат како додаток на класичната облека, но нема да додадат толку многу логоа.

Лажни парчиња
Француската филозофија е дека е подобро да немаш ништо од лажен! Притисокот да се поседува нешто дизајнер не помага во подемот на естетиката на „богатата жена“ на Инстаграм. Што носат наместо тоа? Тие сакаат безвременска облека што не вреска за внимание.

Евтини ткаенини
Тие се опседнати со квалитетот на облеката, а не со имињата на чантите, фустаните и чевлите. Што носат наместо тоа? Нивната облека е направена од органски памук, кашмир, лен и кожа и избегнуваат ткаенини како полиестер и акрилик.

, StoryLand

Тренерките и хеланките се за домашна верзија
Оваа удобна облека е добра за теретана и за мрзлив викенд, но обично не надвор од дома. Тие генерално не се сметаат за софистицирани и шик. Што носат наместо тоа? Тие носат лежерна облека која вклучува фармерки, бели патики и едноставен, но стилски топ.

Не е премногу тесен или премногу голем
Избегнуваат да носат облека што не им ласка на телото. Иако преголемиот изглед е добар, тие ретко се облекуваат во тесна и откриена облека. Што носат наместо тоа? Под свечениот фустан, обично нема што да го затегне.