Планетарно популарната водителка Опра Винфри е инспирација за многумина, особено за жените ширум светот. Таа стана пример, меѓу другото, поради тешкото детство, добротворната работа, но и поради искрениот и директен однос со обожавателите.

Опра Винфри се издвојува со својата способност да чувствува туѓа болка и да им помага на луѓето да поминат низ тешките периоди во нивниот живот, бидејќи ги имало многу во нејзиниот живот.

Мајка и ја оставила, татко и ја малтретирал, а таа како дете доживеала сексуално насилство. Забременила на 14 години, а потоа го изгубила бебето. Потоа се обидела да се самоубие. Сите овие сурови животни околности навестуваа уште потешка иднина.

За среќа, не мислеше така и како феникс издигна од пепелта и си го најде местото под ѕвездите, поточно – стана една од нив.

Родена е на 29 јануари 1954 година во Мисисипи. Таа порасна во лоши услови, но нејзиниот карактер е она што ја издвојуваше и се искачи на небото под облаците. Колку повеќе препреки на нејзиниот пат, толку порешителна беше да успее.

Студирала во Нешвил, а во исто време работела во истоимената телевизија. После тоа, таа се преселила во Балтимор каде што водеше вести и го водеше шоуто. Иако и овој бизнис беше успешен, таа се стремеше да оди понатаму.

Opra Vinfri

 

Во 1983 година, таа отиде во Чикаго, каде што првпат беше домаќин на утринска емисија. Нејзин главен „противник“ беше Фил Донаху, во исто време имаа емисии. За неколку месеци, ведриот и срдечен дух на Опра Винфри освои уште сто илјади гледачи, а нејзиното шоу го достигна првото место по гледаност.

Во 1985 година глуми во филм, во „Боја на виолетова“ на Стивен Спилберг, ја играше Софија, што имаше посебно влијание врз нејзината понатамошна кариера. Потоа беше номинирана за Оскар за најдобра споредна женска улога.

Пресвртна точка во неговата кариера
Пресвртна точка на нејзиниот пат кон ѕвездите во кариерата беше создавањето на шоуто кое го водеше во следните 25 години. „Шоуто на Опра Винфри“ беше највисоко рангираното ток-шоу на американската телевизија. Во нејзините емисии имаше речиси сите што беа некој.

Емисиите се прикажуваа на 120 канали, а ги гледаа 10 милиони луѓе.

На почетокот беше критикувана дека е премногу ориентирана кон таблоидните теми, но Опра потоа го смени концептот и директно вклучи општествени и геополитички прашања, кои се занимаваат со теми од духовност, медитација итн.

За нејзиното влијание доволно говори и фактот што многумина веруваат дека нејзиниот придонес во кампањата на американскиот претседател Барак Обама го довел на чело на САД. Тоа беше прв пат Опра да се залага за политички кандидат.

Оваа силна жена смета дека секој човек треба повеќе да внимава на читањето, бидејќи, посочува, книгата понекогаш дава одговори на наизглед нерешливи прашања. Во согласност со тоа, таа има и свој клуб за книги „Оприна књига“, кој е составен дел од нејзините емисии, а основач е и на две списанија.

Иако многумина се склони кон промена поради нивната популарност, тоа не беше случај со неа. Овој факт го поткрепува и тоа што таа донирала повеќе од 400 милиони долари за образование и 400 стипендии за колеџ во Атланта.

– Нозете се уште ми се на земја. Носам само подобри чевли – тоа е само еден од цитатите на Опра, кој можеби најдобро ја опишува нејзината личност.