Најдобриот носител и актуелен шампион имаше лош почеток бидејќи го изгуби воведниот сет со 6-2 додека британските навивачи лудо славеа во Централниот терен.
Ѓоковиќ, кој толку често прави слаби стартови само импресивно отскокнува, многу брзо и предвидливо закрепна од вториот сет па наваму и брзо го потврди својот авторитет.
И покрај храбрата борба во текот на целиот период, британскиот деветти носител не можеше да најде начин за враќање и сообраќајот беше еднонасочен бидејќи Ѓоковиќ продолжи со својот мирен напредок до финалето со резултат 2-6 6-3 6-2 6-4.
Србинот, кој досега преживеа кошмарна сезона, е очаен да ја освои својата 21. Гренд слем титула во сингл и да ја намали разликата во однос на неговиот ривал Рафаел Надал на 22, при што Шпанецот мораше да се повлече пред другото полуфинале поради абдоминална солза.

Поголемиот дел од преамбулата на петочниот натпревар ги заврши големите рекорди на двојката во полуфиналето, при што Ѓоковиќ го оспори својот 43-ти наспроти првиот на Нори.