Мастерсот во Монте Карло му дава шанса на светскиот рекет број 1 Новак Ѓоковиќ да му се врати на тенисот по проблемите со статусот на вакцина. Сепак, тој наскоро би можел да се соочи со нова закана со оглед на каприците на ждрепката. Ако стигне до четвртфиналето, тогаш за прв пат би можел да се најде против тинејџерот Шпанец Карлос Алкараз.

Новак Ѓоковиќ треба да се врати на тенисот на Мастерсот во Монте Карло и би можел да се сретне со Карлос Алкараз во четврт-финалето доколку двојката напредува.
18-годишниот Алкараз доби совет од Крис Еверт да освои повеќе од 10 Грен слемови, а Доминик Тием го опиша како „неверојатен играч“ по неговата победа на Мајами опен минатиот викенд.
Победата му овозможува да се искачи на 11-тото место на светската ранг-листа и се чувствува неизбежно дека наскоро ќе ги спушти првите 10.

Сепак, Ѓоковиќ, можеби најдобриот играч на сите времиња, му застанува на патот на настанот по ждрепката во петокот. 34-годишниот Србин, светскиот рекет број 1, би се сретнал со Алкараз во последните осум доколку и двајцата ги добијат претходните натпревари.
Ѓоковиќ во првото коло ќе игра против друг Шпанец, Алехандро Давидович Фокина или Американецот Маркос Жирон. Алкараз ќе се соочи или со Себастијан Корда или со Ботиќ ван де Зандшул.

Актуелниот шампион Стефанос Циципас се соочува со искусниот Италијанец Фабио Фоњини или Французинот Артур Риндеркнех, а секој од нив би можел да се сретне со Канаѓанецот Феликс Огер-Алиасиме во четвртините.

Гркот победи минатата година што беше неговата прва титула на Мастерс 1000.