– Не се работеше за облека, туку за модели кои треба да исполнат некои фантазии кои претставниците на брендот сакаа да ги остварат – откри поранешната членка на „ангелите“.

Неколку поранешни модели на Викторија Сикрет се појавуваат во нов документарец кој истражува како популарниот бренд за долна облека направил „мрачен пресврт“ под поранешната сопственичка Лесли Векснер.

Документарецот во три дела е наречен „Викторија сикрет: Ангели и демони“ и го опишува лансирањето на розовата линија во раните 2000-ти, пренесува „News.com.au“.

Во тоа време дојде до необична промена во маркетингот на оваа куќа, за што сведочеа некои нивни поранешни модели.

Линдзи Скот, поранешна манекенка на ангелите на Викторија, рече дека морала да облече детски костим за модна ревија во 2009 година што немала никаква врска со колекцијата долна облека.

– Носев и балони. Облеката што ја носев не се продаваше во нашите продавници. Не се работеше за облека, туку за модели кои треба да исполнат некои фантазии кои претставниците на брендот сакаа да ги остварат – изјави Линдзи.

– Сфатив дека има многу лоши луѓе кои дозволиле да се случат лоши работи – додаде таа.

Доротеа Барт Јоргенсен, која беше дел од ревијата во 2012 година, зборуваше и за проблематичните комбинации кои манекенките мораа да ги носат на пистата.

Целиот мој фустан имаше мотив на детски играчки. Децата на сестра ми беа толку возбудени што беа на пистата со Џастин Бибер. Беа опседнати со него, тогаш имаа 10 и 12 години, па мислам дека тогаш навистина ја погодија целта – верува таа.

 

2012 Victoria's Secret Fashion Show

Тогашната кампања „Пинк“ беше насочена кон тинејџерите, што беше навистина незгодно и се чинеше дека оди во погрешна насока.

Викторија Сикрет е основана од покојниот Рој Ларсон Рејмонд во доцните 70-ти, откако се чувствувал непријатно да купува долна облека за својата сопруга.

Американскиот бизнисмен Векснер, основачот на „Limited Stores“, ја купи Victoria’s Secret во 1982 година и ја претвори во моќна сила.

До средината на 1990-тите, Викторија Сикрет ги осветли модните писти, а подоцна го наполни Интернетот со своите супермодели и годишните телевизиски специјали кои ги мешаа модата, убавината и музиката.

Според документарецот, Векснер бил тој што ја измислил маркетиншката приказна за митскиот основач на брендот, Англичанка по име Викторија, која живеела во Лондон и чиј сопруг бил адвокат.

Приказната беше толку привлечна што некои членови на персоналот дури се прашуваа кога ќе добијат шанса да ја запознаат.

Џефри Епштајн, финансиер и осуден сексуален престапник, почнал да управува со парите на Векснер кон крајот на 1980-тите и помогнал да ги организира финансиите за развој на недвижнини поддржани од Векснер во богатото предградие Колумбус, Охајо. Векснер рече дека целосно ги прекинал врските со Епштајн пред речиси 12 години и го обвини дека присвоил „огромни суми“ од неговото богатство.

Документарецот, пак, сведочи дека Векснер и Епштајн биле во бизнис до 2007 година.

Во 2008 година, Епштајн се изјасни за виновен дека барал лице помладо од 19 години за проституција. Тој беше осуден на 13 месеци затвор, но поголемиот дел од слободното време го поминуваше во неговата канцеларија во Палм Бич, Флорида. Тој мораше да се регистрира како сексуален престапник.

Во 2019 година, Епштајн беше уапсен откако беше обвинет за трговија со 14-годишни девојчиња. Тој беше пронајден мртов во неговата затворска ќелија во Њујорк пред неговиот случај да оди на судење. Имаше 66 години.

Последното шоу на ангелите на Викторија се одржа во 2018 година, а шоуто во 2019 година беше откажано поради зголемената загриженост за маркетинг стратегијата на брендот.

По снимањето на овој документарец, „Викторија сикрет“ испрати соопштение дека од 2021 година тие се нова компанија откако Векснер (84) ја напушти улогата на претседател и директор на компанијата.

– Компанијата претставена во овој документарен серијал не ја отсликува денешната „Викторија сикрет“. Кога станавме независна компанија во август 2021 година, решивме да ја вратиме довербата на нашите клиенти, соработници и партнери – рече портпаролот на брендот.