Приказната на Алан Тјуринг : Пробивач на кодови и компјутерски визионер

Неговите идеи доведоа до раните верзии на модерните компјутери и помогнаа да се победи во Втората светска војна. Сепак, тој умре како криминалец поради својата хомосексуалност. Неговиот генијален ум ги создаде првите визии за модерното компјутерско работење и произведе семинарски увид во она што стана познато како „вештачка интелигенција“. Како еден од највлијателните разбивачи на кодови во Втората светска војна, неговата криптологија даде интелигенција за која се верува дека ја забрзала победата на сојузниците. Но, по неговата смрт неколку години подоцна, голем дел од неговите тајни достигнувања за време на војната останаа класифицирани, далеку од очите на јавноста во...

Види повеќе

Ален Делон: Сфатив дека животот стана неподнослив, повеќе не ме привлекува

Во телефонско интервју за „Le Journal du dimanche“ Ален Делон даде тажни уверувања. Додека минатиот март неговиот син изјави дека на актерот му оди многу добро, минатата недела читателите добија попесимистичен Ален Делон, koj зборуваше за неговата осаменост. Сите мои пријатели ги нема “Жан-Пол Белмондо минатата година, Роми, Миреј Дарк, Натали Делон, сите жени во мојот живот заминаа исто така. Единствената остана Брижит Бардо. Ние сме многу добри пријатели. Често разговараме, малку како двајца стари кретени да разговараат за она што го знаеле и поминале. Зборуваме и за денот кога ќе заминеме. Ѝ велам дека се надевам дека ќе...

Види повеќе

Бојан Ковски: Уметноста е едно од главните обележја на било која ера и за неа турбулентноста е константа

Бојан Ковски е нетипичен артист, неговата уметност ги краси човечките тела. Но освен тоа што е мајстор со четката на гола кожа, неверојатно е колку е мастер на  платното. Како започна приказната на Бојан? Не би можел да се сетам кога за прв пат започна оваа моја приказна, но вивидно ми се врежани во сеќавање моите дела кои што ги имам направено на многу рана возраст. Кога би ги прашале моите родители, би ви рекле „Бојан слика од раѓање“. Но, професионално оваа приказна започна во 2011 година кога за првпат стапнав на факултетот за ликовни уметности во Скопје, започнувајќи...

Види повеќе

Приказната на Петре М. Андреевски: Преку универзализацијата на локалното, својот крај го постави како центар на светот

Петре Мито Андреевски  се вбројува меѓу најдаровитите, а воедно и најпопуларните македонски поети и раскажувачи. Неговите приказни се честопати необични и чудно испреплетени, но во особеноста на својата упатеност кон читателот, раскрилуваат еден познат и близок свет, што го препознаваме како ехо на дамнешни, напати, темни кажувања. Во мај 2000 година бил избран за редовен член на МАНУ. Петре М. Андреевски е роден во демирхисарското село Слоештица, во 1934 година. Основно образование завршил во родното село, гимназија во Битола, а студирал на Филозофскиот факултет во Скопје, на групата по југословенска книжевност. Работел во Македонската телевизија, а бил и уредник...

Види повеќе

Меган во симболичен фустан на додела на наградите од семејството Кенеди

Уште еден доказ дека принцот Хари и Меган Маркл направиле добар избор да се преселат во Америка. Војводата и војвотката од Сасекс се добитници на престижната награда што ја доделува семејството Кенеди. Славната двојка ја доби наградата Ripple of Hope од непрофитната организација Robert F. Kennedy Human Rights. Жителите на Сасекс беа почестени за нивната хуманитарна работа преку нивната фондација Арчевел, која се фокусира на подигање на свеста за прашања како што се расната правда, сексизмот, менталното здравје и многу повеќе. Некои од претходните добитници на оваа награда се поранешниот американски претседател Барак Обама, потпретседателката на земјата Камала Харис...

Види повеќе

Трикови кои менуваат сè: Само едно парче облека, но многу стилови

Гардеробата е посебна болка во срцето на жената – никогаш празна, никогаш доволно полна. „Немам што да облечам“ е проблем кој најчесто го решаваме со купување на нова гардероба, но има трикови кои ќе ги споделиме со вас и ќе ви покажеме начини да го претворите она што веќе сте го виделе во нешто сосема ново. Џемпер Зимата е идеално време да пробате различни варијанти на носење џемпер. Често се одлучуваме за две или три комбинации со еден џемпер и не се осмелуваме да експериментираме надвор од нив. Ако имате џемпер со копчиња, поиграјте си со методот на закопчување....

Види повеќе

Тајните за убавина на најубавата кралица на светот

Убавата кралица на Јордан не само што е една од најпрепознатливите и највлијателните дами во светот, туку и инспирација за многумина. Таа има свои обожаватели ширум светот, токму поради нејзината симпатичност, но и поради нејзината неоспорна модна изјава. Ви ги откриваме рутините за убавина на јорданската кралица Нега за Коса Кралицата на Јордан сака сè да биде модерно и гламурозно, па нејзината коса е секогаш во најдобар ред. Членка на кралското семејство обично ја носи својата коса пуштена или во елегантна пунџа. Таа најчесто ја обликува косата со четки за виткање. За дополнителен волумен, користете пена за коса „Oribe...

Види повеќе

Вера Ванг сигурно ја знае тајната на добриот изглед: На вртоглави потпетици и на 73 години го освојува Мајами

Вера Ванг може да им пркоси на возраста и стареењето, но никогаш не ги следи трендовите. Оваа 73-годишнa девојка на Инстаграм сподели серија фотографии и видеа од Мајами. На кадрите и фотографиите, модната дизајнерка носи црн топ со долги ракави со деколте, бели кратки шорцеви и бели „валентино“ потпетици со вртоглава платформа. Овој тренд и оваа година ја освои модната сцена, а сега слободно можеме да кажеме дека ќе го видиме следната година, како на модните писти, така и на улиците во најневеројатните комбинации. Судејќи според претходните појавувања, ова е нејзиниот омилен пар чевли.   View this post on...

Види повеќе

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

FACEBOOK

СОЦИЈАЛНИ МЕДИУМИ