Лили-Роуз Деп, музата на модната куќа „Шанел“ и ќерката на Џони Деп и Ванеса Паради, се најде на насловната страница на магазинот „Ел“, што на многумина им даде можност да разговараат за непотизмот во светот на манекенството.

Терминот „непо бебе“ – скратено од „непотизам бебе“ – се однесува на привилегијата што ја имаат децата на славните и богатите, а кои својот успех го должат токму на овој факт. Примери се модели како Кендал Џенер, Хејли Бибер, Џиџи и Бела Хадид.

Признанијата доаѓаат со години работа и труд
Во оваа прилика, две од најуспешните модели во модната индустрија, Анок Џаи и Виторија Церети, разговараат за дискурсот на непотизмот. Черети, роден во Италија, кој глумеше во кампањите за Фенди, Версаче и Прада, беше првиот што зборуваше на оваа тема. Таа е во индустријата веќе 10 години, пишува „Fashionista“.

– Само сакам да ги споделам моите размислувања овде бидејќи можам. Налетав на интервју со таканаречено „непо бебе“, како сакате наречете го… Да, разбирам што значи „Јас сум тука и работам напорно“, но навистина би сакал да видам дали ќе ги поминеш првите пет години од мојата кариера. Не само поради одбивање, затоа што знам дека имаш искуство со тоа и можеш да ми ја кажеш твојата тажна мала приказна за тоа (дури и ако на крајот од денот секогаш можеш да одиш да плачеш на каучот на татко ти во замокот во Малибу) – напиша моделот.

 

Церети потоа продолжи:

– Немаш поим колку треба да се бориш за луѓето да те почитуваат. Потребни се години и години. Знам дека не сте ваша вина, но ве молам, ценете и знајте од каде дојдовте.

Анок Џаи, суданско-американска манекенка родена во Египет, која има работено за Луј Витон, Валентино и Живанши, исто така се огласи. 24-годишната девојка првпат беше откриена на Инстаграм откако нејзината фотографија од настан на Универзитетот Хауард стана вирална.

Џаи открила дека кога се преселила во Њујорк, имала само долг на факултет и 30 долари во џеб.

– Се сеќавам дека на самиот почеток на мојата кариера, со целата оваа возбуда околу моето име, имаше идеја дека имам предност… Можам да ви кажам дека беше сосема спротивно. Зборовите не можат ни да го објаснат чувството кога си младо ново лице кое треба да се движи низ индустријата полна со моќни инфлуенсери и се чувствуваш како ништо – вели манекенката и додава:

– Се сеќавам дека едвај можев да си дозволам да живеам во Њујорк, но дека морав да издвојам буџет за летови, хотели и автомобили за работа; Ќе земав кредити за да купам храна, ќе се давев во долгови, ќе се видам на билборди, но имав само неколку долари на моето име. Не ми пречеше – сакав да работам напорно за сите мои достигнувања.

Таа потоа додаде дека забележува како „непо бебињата“ се стресуваат кога не добиваат одредена работа затоа што се плашат како тоа ќе се одрази на нивните кариери, додека другите манекенки се грижат дали ќе имаат доволно пари да ги платат сметките. им помагаат на своите родители, браќа и сестри.

Многу препознатливи примери
Голем дел од дискусијата за „непо бебињата“ доаѓа од светот на моделството. Каја Гербер (ќерка на Синди Крафорд), Џиџи и Бела Хадид (ќерки на Јоланда Хадид), Лени Клум (ќерка на Хајди Клум) и Лила Грејс Мос (ќерка на Кејт Мос) се само некои примери на новата генерација. Сепак, славните деца веќе долго време се во Холивуд, а можеби сте го заборавиле тоа.

Дру Баримор, на пример, потекнува од семејство на познати холивудски режисери и актери кои датираат од 1700-тите. Николас Кејџ – е дел од династијата Копола. Неговиот вујко е критички прославениот режисер Френсис Форд Копола, пишува „The New Daily.com“.

Кендал Џенер од семејството Кардашијан-Џенер исто така долго време негираше дека нејзиното познато семејство и го олеснило влегувањето во светот на модата. Бидејќи четири години по ред е најплатената манекенка, Џенер тврди дека започнала во индустријата исто како и секој друг модел. Всушност, таа рече дека да се биде дел од ријалити семејство е всушност отежнувачка околност.

Совршен пример е актерката Зои Кравиц, ќерка на рок легендата Лени Кравиц и актерката Лиза Бонет.

Кариерата на Зои во последно време достигна нови височини, а таа беше застапник на ставот дека е „сосема нормално“ децата-ѕвезди да ги следат своите родители во забавната индустрија. Кравиц дури рече дека тоа што има познати родители е извор на „длабока несигурност“, сугерирајќи дека тоа е нешто што таа мора да го надмине за да продолжи со сопствената кариера.

Своето мислење во интервју за „Вог Австралија“ го искажа и Џиџи Хадид, велејќи дека понекогаш се чувствува виновна.

– Има толку многу девојки кои доаѓаат од целиот свет и работат напорно, им испраќаат пари на семејствата како мајка ми, а јас сакав да застанам до нив зад сцената и да ме погледнат и да ме почитуваат и да знаат дека тоа е никогаш не направив за мене да се обидам да ги засенам или да го заземам нивното место.

Актерката од „Stranger Things“, Маја Хок, ќерка на Итан Хок и Ума Турман, изјави дека нејзините славни родители и олесниле да го прави она што го сака.

– Мислам дека ќе добијам неколку шанси врз основа на нивните имиња, а потоа, ако не успеам, ќе бидам исфрлен од кралството. И тоа е она што треба да се случи. Затоа, само ќе се обидам да не бидам лош.