Покрај присуството на натпревари за создавање историја, навивачите на Светското првенство, исто така, ја користат приликата за да се пофалат со боите на својата земја и да им оддадат почит на фудбалските легенди. Иако најчестиот начин да го направите тоа е да носите дрес од вашиот омилен тим или играч, тим креативци од Словачка се вртат низ Катар (домаќин на турнирот во 2022 година) со своите неверојатни костими. Покриени со огледала, овие детални костуми создаваат неверојатна оптичка илузија – како да излегле од видео игра.

Мозоците зад овие фудбалски костими се компанијата наречена Maskbusters, која е специјализирана за вакви костуми и ги нуди како забава за забави и настани. Ликовите што ги прикажуваат косплејовите се клучни за историјата на фудбалот. Има еден со жолт дрес кој го претставува Пеле, кој нашироко се смета за најдобар играч на сите времиња откако го предводеше Бразил да го освои Светското првенство во 1958, 1962 и 1970 година. Има лик во црвениот дрес што го прикажува Кристијано Роналдо, ѕвезда на Португалија репрезентација и еден од најдобрите играчи во светот денес. И, конечно, трет лик прикажува судија, подготвен да покаже црвен картон на секој што не ужива во забавата.

Квалитетот на овие костими го привлече вниманието на навивачите и новинарите на Светското првенство, што ги претвори во вирална лудост на социјалните мрежи. Видеото од ликот на Пеле како шета надвор од стадион заработи над 129.000 гласови за на Reddit, додека клип од Sportbible собра повеќе од 727.000 лајкови на TikTok.

Дури и ако повеќето љубители на фудбалот го следеле турнирот од дома и не можеле да ги видат лично, магијата на овие огледални косплеј многу добро се пренесува на екранот. Ова ги натера корисниците да го изразат своето восхитување и изненадување низ Интернет. „Ова е толку болно. 10/10 идеја и 11/10 извршување“, вели еден Redditor; додека друг извикува: „Најдобар костим што сум го видел на интернет“.

@sportbible These World Cup outfits are absolutely incredible 😳 @Actu Foot #sportbible #sports #football #soccer #worldcup #qatar2022 ♬ baianà – 😮‍💨

@maskbusters #qatar2022 #fifa #fifaworldcup #qatarliving #thisisqatar #football #soccer #pele #worldcup #fortnite #trophy #ball #eventideas #evententertainment #specialevents #eventperformer #corporateentertainment #eventpros #eventservices #corporateevents #eventshow #liveentertainment #luxuryevents #show #eventplanner #mirror #costume #mascot #brazil #brasil ♬ original sound – MaskBusters