Интересен факт е дека некои од најкорисните навики немаат никаква врска со исхраната и вежбањето.

Јасно ни е дека посакуваната состојба и здрав начин на живот не можат да се постигнат преку ноќ и бараат време, труд и малку пожртвуваност. Луѓето кои се решени да ја постигнат посакуваната кондиција и да ја одржат својата здрава и задоволителна тежина развиваат многу слични навики. Овие навики им овозможуваат долги години да водат здрав начин на живот и не бараат екстремни жртви.

Бројни истражувања и искуства на луѓе од различни профили се согласуваат со она што порталот WebMD го наведува дека распоредот и структурата во текот на нашиот ден и навиките што „одлучуваме“ да ги следиме може да имаат големо влијание врз физичкото, менталното и емоционалното здравје. Иако секој од нас е уникатен со сопствената ментална и физичка структура, желби, способности и преференции, постојат некои заеднички здрави дневни навики кои секој може да ги спроведе за да го подобри своето здравје. Интересен факт е дека некои од најкорисните навики немаат апсолутно никаква врска со исхраната и вежбањето.

Ако имате силна желба и волја да го промените воспоставениот начин на живот во позитивна насока, тоа навистина не значи дека треба да направите промена од 180 степени. За почеток, доволно е да си поставите нов режим во главата и потоа, чекор по чекор, да започнете да го применувате во вашето секојдневие. Секако, ништо не може да се постигне преку ноќ, потребно е време, посветеност и решителност, но по одредено време ќе почувствувате значителни придобивки за вашето здравје.

Појадокот е задолжителен
Појадокот е важен од неколку причини. Го зајакнува вашиот метаболизам и ве спречува подоцна да се прејадете. Освен тоа, студиите покажуваат дека возрасните кои појадуваат здрави имаат подобри и поефикасни резултати на работа, а децата кои јадат утрински оброк имаат подобри тестови и контролни задачи на училиште. Ако наутро не ви одговара да јадете голем оброк од чинија како „јака“ храна како суџаја, сланина, сирење, тогаш вистинското решение за вас е оваа утринска чинија да ја наполните со овошје, овесна каша со бобинки, итн. Се е дозволено, само не го прескокнувајте појадокот.

, StoryLand

Планирајте ги вашите оброци
Оваа навика ќе ви помогне да заштедите време и пари на долг рок. Одвојте малку време да размислите за вашите цели и потреби. Дали сакате да изгубите тежина или да го намалите внесот на шеќер, масти или јаглени хидрати или да додадете протеини или витамини во вашата исхрана? Подготовката за оброци всушност ве држи под контрола. Знаете што јадете и кога го јадете. Придобивката што ќе ја имате по темелно направен план е тоа што нема да имате потреба да јадете надвор од утврдениот распоред.

Пијте многу вода
Водата може да направи многу добри работи за вас. Останувањето хидрирано е на врвот на листата на приоритети во одржувањето на здрави навики, но исто така може да ви помогне да изгубите тежина. Зашеќерените пијалоци се поврзани со дебелината и дијабетес тип 2. Ако не сте љубител на обична вода, додадете вкус на вашата чаша, бокал или шише – со парчиња портокал, лимон, лимета, лубеница или краставица.

Секогаш наоѓајте време за вежбање
Немојте само да земете уште една шолја кафе и тоа нека биде вашата единствена вежба за тој ден! Стани и мрдај. Направете некои длабоки скокови или истегнувања. Тоа е одлично за телото и умот. Доколку немате желба да вежбате, топлата препорака на стручњакот е како добра навика да си додадете пешачење или редовна прошетка.

.

Fitnes, vežbanje, kuća, trening

 

Пешачењето е една од најдобрите здрави навики, која често се занемарува бидејќи е толку лесно или „не согорува толку многу калории“, но науката потврдува дека тоа може да доведе до импресивни ментални и физички здравствени придобивки. Не само што пешачењето ја подобрува кондицијата, кардиоваскуларните маркери и помага да се спречи зголемување на телесната тежина, туку исто така се покажа дека го подобрува држењето на телото, расположението, циркулацијата, ризикот од хронични болести и го намалува заморот и депресијата. Само 30 минути пешачење пет пати неделно може да доведе до бројни здравствени придобивки.

Поминете време надвор
Да се ​​биде надвор на свеж воздух што е можно подолго и што почесто е еден од најлесните начини за подобрување на општото здравје. Изложеноста на сонце му овозможува на телото да произведува витамин Д кој има многу суштински функции во телото. Недостатокот на витамин Д резултира со замор, ослабен имунолошки систем, болки во коските и грбот, лошо расположение и депресија. Важно е да бидете сигурни дека без оглед на сезоната што поминувате одредено време надвор секој ден. Можете да спортувате, вежбате или едноставно да пешачите и пешачите.

Ослободете се од телефонот за некое време
Дозволете си да бидете „офлајн“ неколку часа. Можеби ви изгледа како едноставен предизвик, но да се биде онлајн 24 часа на ден може да има многу негативни ефекти врз нашето здравје. Просечниот човек има осум профили на социјалните мрежи и троши најмалку 2 часа и 24 минути проверувајќи го својот телефон секој ден.

Ако го претворите ова време и времето што можете да го поминете надвор, шетајќи, се движите, вежбате или готвите омилената храна, ќе ви биде јасно дека проблемот и решението се во вашата глава и „прилагодување“ на здравите навики. Многу истражувања предупредуваат дека прекумерната „врска“ со телефон или таблет предизвикува вознемиреност, а изложувањето на сина светлина го потиснува производството на мелатонин во телото, што е составен дел од природниот ритам на спиење. Затоа, наместо избезумено да пребарувате на интернет со часови до ситните часови, исклучете го телефонот барем еден час пред спиење и дозволете си да се опуштите, без дигитален стрес, вознемирувачки вести и непотребни информации.

Научете нешто ново
Слободно впуштете се во авантурата на учење нешто ново бидејќи учењето и развивањето нови вештини помагаат да го одржите вашиот мозок здрав. Пријавете се на час по танц или работилница за креативно пишување или научете нов јазик. Потребната ментална работа може да ги забави знаците на стареење, па дури и да ги одложи ефектите од Алцхајмеровата болест. Секое ново искуство што ни е пријатно ќе не прави посреќни, позадоволни и помотивирани и за деловни и за приватни обврски.

Легнете си порано
Самото време кога спиеме и спиеме е единственото време од денот кога нашето тело може да се опушти и да се опорави. Сепак, многу луѓе не си ги дозволуваат препорачаните 8 часа сон дневно, што може да има катастрофални последици по здравјето. Често го одложуваме спиењето во корист на други активности кои се помалку позитивни за нашето здравје: гледање телевизија, социјални медиуми и видео игри, но со текот на времето тоа може лошо да влијае на нашето здравје.

.

Spavanje, san, odmor

Недостатокот на сон или неквалитетниот сон е поврзан со проблеми со меморијата, промени во расположението, ослабен имунитет, изменета исхрана и забрзано стареење. Исто така, се покажа дека спиењето поддржува губење на тежината, бидејќи недостатокот на сон создава хормонална нерамнотежа во инсулинот, лептинот, кортизолот и многу други хормони кои имаат големо влијание врз тежината. Ако си легнете порано, полесно ќе се разбудите рано, што е една од најважните здрави навики што можете да ги воведете во вашиот живот. Пред спиење исклучете ги дигиталните уреди, исклучете ги светлата и размислете за нешто убаво и на овој начин вашето тело ќе се опушти и спонтано ќе заспие.

Читајте книги и размислете за животот
Веројатно звучи старомодно и застарено, но читањето има придобивки и за физичкото и за менталното здравје, а тие придобивки можат да траат цел живот. Не само што читањето може да нè инспирира, да ги прошири нашите хоризонти, туку помага и да го намалиме стресот, да го спречиме когнитивниот пад и да промовираме добар сон. Читањето е вежба за ментално здравје и на ист начин како што се грижиме за нашите тела, важно е да се грижиме и за нашиот мозок.

Кога велиме размислување за животот, секој помислува на некоја длабока филозофија и навлегување во многу тешки теми. Тоа всушност може да значи и едноставно дружење со пријателите со кои во опуштена атмосфера ќе разменувате некои ваши ставови за светот, работи кои ве прават среќни и горди, вашите ставови за партнерските односи и се на таа тема. Ваквите разговори честопати се лековити и освежувачки и секогаш после нив кажуваме како се чувствуваме „лесни како перо“, „ослободени“ и „ослободени“. Така тие позитивно влијаат на вашето здравје и зошто да не ги вклучите во вашите редовни здрави навики.