Холивудската актерка и оскаровка Натали Портман доживеа физичка трансформација во најновата улога на Џејн Фостер во филмот „Tor: Love and Thunder“, која имаше влијание врз нејзината психа и емоции, пренесува „Allure“.

Улогата на Натали како Џејн Фостер, суперхероината на Марвел која се справува со чеканот на богот на громот, дојде како сосема спротивно од она каде што сме навикнати да ја гледаме оваа актерка. За оваа улога Натали добила задача да изгради завидна мускулна маса, што е сосема спротивно од улогата за која доби Оскар. Во тоа време глумеше балерина во филмот „Црниот лебед“, а за потребите на снимањето мораше да биде најтенката верзија од себе.

– За потребите на снимањето на филмот „Црниот лебед“ ме замолија екстремно да ослабам. За Тора бараа да бидам најголемиот досега. Тоа беше импресивен предизвик, но и посебна состојба на умот за мене како жена. Имав поинакво чувство за себе затоа што луѓето ме гледаа како одличен. Кога сте кревки и слаби, често се чувствувате така. Така се претставив, од некоја навика, претпоставувам – објаснила актерката.

За да биде најмускулестата верзија од себе, Натали тренираше секојдневно со тренер 10 месеци. Актерката се пошегува дека ни најдобриот тренер не може да ја направи повисока отколку што е и дека ова е главната шега на сетот на филмот.

Интересно е што Натали Портман е веган од својата 9-та година. Таа вели дека престанала со овој начин на исхрана кога била бремена, но дека нејзините деца и таа сега се вегани.

Ова беше дополнителен предизвик за фитнес-тренерката Наоми Пендергаст која работеше со Портман за да изгради мускулна маса.

Натали доби задача да ја зголеми мускулната маса на рацете и да ги обликува стомачните мускули, но за да ја постигнеме таа цел моравме да работиме на нејзината состојба. Тоа траеше околу четири месеци, потоа безбедно ги зголемивме оптоварувањата за да избегнеме повреди – откри Наоми.

– Вежбаше пет пати неделно, од кои три дена вежбаше раце, грб и гради, боксуваше, трчаше и прескокнуваше јаже, додека два дена вежбаше како пилатес кои спречуваат повреди. Тренинзите понекогаш траеја и по два часа, кога почнуваше снимањето, продолжувавме со вежбите за да го одржиме мускулниот тонус – изјави Пендергаст и објасни дека Натали морала да го зголеми внесот на протеини кои се неопходни за мускулната маса.