НАСА ја дебитираше својата прва серија слики во боја од вселенскиот телескоп Џејмс Веб, најголемиот и најмоќниот телескоп што е испратен во вселената, во вторникот. Долгоочекуваните слики – направени со огледалото со дијаметар од 6,5 метри на JWST – ги откриваат најдлабоките, најоддалечените делови на универзумот што некогаш биле видени.

„Секоја слика е ново откритие и секоја од нив ќе му даде на човештвото поглед на универзумот што никогаш претходно не сме го виделе“, рече Бил Нелсон, администратор на НАСА, пред публиката составена од инженери и научници кои придонеле за развојот на телескопот, на вселенскиот лет Годард. Центар во вторник. „Ќе го видите формирањето на ѕвезди, ќе видите црни дупки кои ги голтаат. Тоа ќе го открие сето ова“, рече Нелсон.

Во текот на викендот, тимот на JWST ја започна својата прва година на нормални научни операции. „Тоа сега е во полн замав“, рече во вторникот Бил Окс, проект менаџер на JWST во Годард. „Како што вели старата поговорка, потребно е едно село.

„Ни требаа околу 25 години да стигнеме овде, од 1995 година. И имаме уште најмалку 25 – се надевам“, рече Џон Матер, постар научник на проектот Веб, кој работи на проектот од 1995 година, по откривањето на сликата на Вторник.

Често опишан како наследник на вселенскиот телескоп Хабл, Веб беше лансиран на 25 декември 2021 година, по повеќе од две децении развој. Оттогаш, телескопот вреден 10 милијарди долари патувал повеќе од 1 милион милји од Земјата и сега е стациониран во гравитациски стабилна орбита, собирајќи инфрацрвена светлина. Со собирање на инфрацрвена светлина, која е невидлива за човечкото око, Веб може да пресече низ космичката прашина и да види далеку во минатото, до првите 400 милиони години по Големата експлозија.

„Се враќаме на околу 13 и пол милијарди години“, рече Нелсон на брифингот во Белата куќа во понеделникот. „Бидејќи знаеме дека универзумот е стар 13,8 милијарди години, се враќаме речиси на почетокот.

Еве ги првите космички погледи што ги сподели вселенската агенција од нејзиното моќно ново око на небото:

Carina Nebula 

carina nebula star-forming region orange brown clouds of gas and dust with stars against bright blue background

Една од новите слики споделени во вторникот беше на маглината Карина, збир на гасови и млади ѕвезди оддалечени 7.600 светлосни години и четири пати поголема од маглината Орион. Тоа е огромен регион за формирање на ѕвезди и дом на млади, исклучително масивни ѕвезди, вклучително и Eta Carinae – испарлив систем кој содржи две масивни ѕвезди кои тесно орбитираат една околу друга.

Southern Ring Nebula

southern ring nebula infrared bubbles of colorful gas and dust encircle two stars

НАСА, исто така, сподели слики од маглината на Јужниот прстен, или маглината „Осум пукнатини“, која е оддалечена 2.000 светлосни години од Земјата. Оваа голема планетарна маглина, која е во дијаметар речиси половина светлосна година, вклучува проширен облак од гас околу ѕвезда што умира. На сликата, инфрацрвената магла на Веб откри невидени погледи на двете гравитациски врзани ѕвезди кои ја создале маглината.

Stephan’s Quintet

Stephan’s Quintet five spiral galaxies close together high resolution with individual stars visible

Веб го сликаше и Стефановиот квинтет, збирка од пет галаксии оддалечени 290 милиони светлосни години од Земјата во соѕвездието Пегаз. Четири од петте галаксии гравитационо комуницираат во спојување со бавно движење, што научникот за податоци Џована Џардино го нарече „еден вид космички танц управуван од гравитациската сила“ во вторникот. Петтата галаксија е многу поблиску до Земјата, оддалечена околу 40 милиони светлосни години.

Научниците исто така ги користат способностите на Веб да ѕирне во атмосферата на планетите надвор од Сончевиот систем, наречени егзопланети.

Во вторникот, научниците го објавија спектарот на WASP 96-b – необична планета без облаци оддалечена 1.150 светлосни години. Тие користеле алатка наречена спектроскопија, која дава важни информации за хемискиот состав на атмосферата на планетата кодирана во светлина. Тоа им овозможува на астрономите да ги идентификуваат отпечатоците од малите молекули, како што се јаглерод диоксид и вода, и нуди значајни индиции за населувањето на другите светови.

„Ова е возбудливо затоа што покрива инфрацрвени бранови должини на светлина до кои досега немавме пристап“, рече во вторникот Кникол Колон, научник за егзопланети во НАСА. Податоците покажуваат потпис на вода во оваа егзопланета, како и докази за облаци и магла, рече Колон.

SMACS 0723

galaxies stars in infrared jwst

Покрај новите слики објавени во вторникот, претседателот Бајден во понеделникот ја откри првата слика во боја од JWST.
Во него, Веб ја насочи својата моќна инфрацрвена камера кон SMACS 0723, масивна група галаксиски јата кои дејствуваат како лупа за објектите зад нив. Новата слика е слика на „длабоко поле“ – набљудување со долга експозиција на регион на небото, што му овозможува на телескопот да ја фати светлината на екстремно слабите, далечни објекти. Светлосните ленти се галаксии испружени од моќното гравитациско влечење на SMACS 0723, феномен познат како гравитациона леќа. Ова го создаде првиот поглед на JWST на длабоко поле на неверојатно стари и далечни, слаби галаксии – најдлабокиот инфрацрвен поглед на космосот досега. Ако држевте зрно песок на растојание од раката, тоа ќе ја претставува дамката од универзумот што ја гледате на оваа слика, му рече Нелсон на Бајден на брифингот во понеделникот.

„Има само острина и јасност што никогаш не сме ги имале“, рече Џејн Ригби, научник за оперативниот проект на JWST, за време на откривањето во вторник. Таа додаде дека најоддалечените галаксии на фотографијата се стари повеќе од 13 милијарди години, а научниците знаат од што се направени тие галаксии – кислород, водород и неон.

Уште повеќе, телескопот штотуку ја започнува својата мисија. „Ние само почнуваме да разбираме што може и што ќе направи Веб“, им рече Нелсон на новинарите на брифингот за вести минатата недела.