Претставена е колекцијата на модниот бренд „Boss“ за есен/зима 2022 година.

Модната недела во Милано е во тек, а ревијата „Boss“ ја отвори Наоми Кембел.

Секоја претпоставка дека брендот неодамна се фокусирал на лежерни парчиња е отфрлена по ова шоу. Марко Фалкони објасни дека се вратил на своите корени, но сакал да им даде нов правец. Размислуваше за рекламните кампањи од 1980-тите во кои беа прикажани групи згодни шефови во костуми кои изгледаа замислено и размислуваа како да го преобликуваат овој целосно машки имиџ, за кој сметаше дека не е доволно разновиден.

Модната куќа „Boss“ со оваа модна ревија докажува што значи изразот „како шеф“. Германскиот бренд е попрагматичен и предлага нови, маестрални технолошки решенија.

Резултатот беше да се земе предвид моќноста и опремата за мотоцикли, така што имаме детали за мотоцикл на горните делови, но тие се прикажани и во форма на ракавици за мотоцикл како додатоци, а исто така и на чевли.

Наоми Кембел со мачкин чекор парадира на Велодромот Вигорели и покажува дека и денес, на 52-годишна возраст, сè уште е кралица на модните писти. Во антрацитно сив машки костум и капут на рамениците, со блејзер закопчан преку голите гради, тој најавува еден од најсензуалните трендови.

Оваа модна ревија ги прослави иконите од сите возрасти, големини, бои на кожа: од Ешли Греам до тиктоктер Каби Ламе, до параолимписката атлетичарка Вероника Јоко Плебани. Фалкони меша професионални модели со онлајн ѕвезди. На модната писта се сретнаа три генерации модели и нови лица, од иконите на генерацијата Z до легендите на модата од 90-тите.

Но, совршено скроените одела се всушност главните ѕвезди на шоуто. Со преголеми рамена и предимензионирани панталони, на голо тело, во сива, графитна и карамела боја, демонстрира вистински кројачки вештини.

На оваа визија беа додадени монументални палта од кашмир, структурирана или кадрава волна, како и кадифе. Додадени се скршени кожни костуми и сребрени пилотски јакни. Покрај доминантната графитна сива, бела и целосно бела, свој момент имаше и пустинската беж боја.