Рафаел Надал во вторникот на Твитер објави дека се здобил со стресна фрактура на едно од неговите ребра.

„Здраво на сите, сакав да ве известам дека се вратив во Шпанија и отидов директно да го видам мојот лекарски тим за тестови по финалето на Индијан Велс, кое го играв во непријатност“, напиша Надал на шпански на Твитер. „Имам стресна фрактура на едно од моите ребра и ќе отсуствувам 4 до 6 недели. Тоа не е добра вест и не го очекував ова. Уништена сум и тажна затоа што по толку добар почеток на сезоната имав.

„Сега е многу важен период од годината за мене и имав многу добро чувство и добри резултати. Па, јас отсекогаш го имав тој дух на борба и совладување и она што ќе го направам е да бидам трпелив и да работам напорно по моето закрепнување. Уште еднаш би сакал да им се заблагодарам на сите за поддршката“.

Надал го има најдобар почеток на сезоната, со 20-0 пред да го претрпи својот прв пораз, кој дојде во финалето на БНП Парибас Опен во неделата против Тејлор Фриц.

Надал освои три титули оваа сезона, вклучувајќи го и неговиот рекорден 21. Грен слем трофеј на Австралија Опен. Во понеделникот тој се искачи на третото место на АТП ранг листата.