Во очекување на Stranger Things 4 Vol. 2 кој пристигнува за помалку од две недели, Нетфликс објави експлозивен нов трејлер кој нуди нов изглед на последните две епизоди.

– Знам дека си исплашен. Ужасно сте исплашени од она што го видовте – вели д-р Бренер (Метју Модин) на почетокот на клипот.

– Но, нема да те лажам. Вашите пријатели не се подготвени за оваа борба.

Порешителен од кога било, Елевен (Драг Боби Браун) ветува дека ќе продолжи понатаму. Додека во позадина се слуша „Running Up That Hill“ од Кејт Буш, секој член на бандата Хокинс изразува страв дека „овој пат можеби нема да успее“ против нивниот најлош негативец досега.

Со повеќе од четири часа материјал, Stranger Things 4 Vol. 2 се состои исклучиво од две епизоди. Во интервју за „Холивуд репортер“, продуцентот и режисер Шон Леви го опиша крајот на сезоната како „емотивен и филмски“, додавајќи: „Ебате, тие се дефинитивно задоволство за очите, но те погодија право во срцето. Значи, тоа е сè што ќе кажам за тоа“.

Како и обично, сезоната влијаеше на поп-културата како целина, при што маичката на клубот Хокинс High Hellfire стана барана стока. Во меѓувреме, споменатиот хит „Running Up That Hill“ стигна до првото место на Обединетото Кралство и 4-то на топ листите на Billboard Hot 100.

Stranger Things 4 Vol. 2 пристигнува на Нетфликс на 1 јули.