Еден магнат за мебел влезе во историјата со собирање над 75 милиони долари од добивки во облог по триумфот на Хјустон Астрос во Светската серија во саботата вечерта (6 ноември).

За душекот Мек, како што е љубезно познат, се вели дека вложил околу 8,5 милиони долари на неговата сакана Астрос, која ја запечати победата од 4-1 над Филаделфија Филис во натпреварот број 6 и ја освои нивната втора последователна титула во Светската серија.

71-годишникот, чие вистинско име е Џим Мекингвејл, го помина викендот, откако го исфрли првиот терен пред историскиот натпревар 6.

Мек можеше да се види како радосно слави на трибините по победата на натпреварот, скокајќи и надолу и упатувајќи високи удари со своите другари. Со оглед на неговите добивки, можеме да видиме зошто.

Во часовите по успехот на Астрос, тој на Твитер им објави вест за сопствената голема победа на своите 102,4 илјади следбеници.

Тој напиша: „Како твит е 75 милиони (УСД).

Душекот Мек напиша и искрена порака за благодарност до градот Хјустон, Астрос и неговата сопруга Линда.

Црвот многу се сврте кон коцкарот ветеран, откако тој загуби 7 милиони фунти обложувајќи се на Синсинати Бенгалс во нивниот пораз во Супербоул од ЛА Рамс претходно оваа година.

Тој дури успеа да го комбинира омиленото минато време со својата работа. Бизнисменот често го врзува својот огромен удел со промоции во неговите продавници за мебел, што значи дека секој што ќе купи душек ќе си ги врати парите ако неговиот облог биде успешен.

Мек сега е најголемиот победник во историјата на спортското коцкање, освојувајќи најмногу пари од еден настан.

Неговиот удел од 8,5 милиони фунти (10 милиони долари) беше распространет низ неколку обложувалници. Тој стави 3 милиони долари во Цезар Палас, 1 милион долари во WynnBet, 2 милиони долари во BetMGM, 2 милиони долари во Barstool, 1 милион долари во Unibet и 1 милион долари во Betfred.

Кен Фукс, главен извршен директор на Цезар Дигитал, за победата на Мек рече: „Што можеме да кажеме? Штотуку му го напишавме најголемиот чек во историјата на спортското обложување на Матрес Мек за 30.000.000 долари.