Богатството на Илон Маск падна речиси 62 милијарди долари. Џеф Безос забележал пад на неговото богатство за околу 63 милијарди долари. Нетото богатство на Марк Цукерберг е намалено за повеќе од половина.

Сè на сè, 500-те најбогати луѓе во светот изгубија 1,4 трилиони долари во првата половина на 2022 година, вртоглав пад што го означува најсилниот пад од шест месеци досега за глобалната класа на милијардери.

Тоа е нагло отстапување од претходните две години, кога богатствата на ултра богатите се зголемија додека владите и централните банки воведоа невидени стимулативни мерки во пресрет на пандемијата „Ковид-19“, совладувајќи ја вредноста на сè, од технолошки компании до криптовалути.

Со оглед на тоа што креаторите на политиката сега ги зголемуваат каматните стапки за да се борат против зголемената инфлација, некои од највисоките акции — и милијардерите кои ги поседуваат — брзо ја губат висината. Tesla Inc. го имаше најлошото тримесечје досега во последните три месеци до јуни, додека Amazon.com Inc. падна најмногу откако пукна балонот на dot-com.

Иако загубите се натрупуваат за најбогатите луѓе во светот, тоа претставува само скромен чекор кон намалување на нееднаквоста во богатството. Маск, ко-основачот на Тесла, сè уште го има најголемото богатство на планетата, со 208,5 милијарди долари, додека Безос од Амазон е втор со нето богатство од 129,6 милијарди долари, според индексот на милијардери на Блумберг.

Бернар Арно, најбогатиот човек во Франција, е на третото место со богатство од 128,7 милијарди долари, а по него е Бил Гејтс со 114,8 милијарди долари, според индексот на Блумберг. Тие се единствените четворица кои вредат повеќе од 100 милијарди долари – на почетокот на годината, 10 луѓе ширум светот ја надминаа таа сума, вклучувајќи го и Цукерберг, кој сега е 17-ти на листата на богатство со 60 милијарди долари.

Чангпенг Жао, крипто-пионерот кој дебитираше на индексот на милијардери на Блумберг во јануари со проценето богатство од 96 милијарди долари, забележа дека неговото богатство падна за речиси 80 милијарди долари оваа година поради превирањата во дигиталните средства.

Спротивен импулс
Сепак, класата на милијардери собра толку многу богатство во последниве години што не само што огромното мнозинство може да го издржи најлошото прво полугодие од 1970 година за индексот S&P 500, туку тие веројатно бараат поволни цени, рече Торн Перкин, претседател на Папамарку Велнер. Управување со средства.

„Често нивниот начин на размислување е малку поспротивен“, рече Перкин. „Многу наши клиенти бараат можности кога има проблеми на улиците“.

Тоа беше вистина во првата половина од годината во некои од најпотресените делови на глобалните финансиски пазари.

Владимир Потанин, најбогатиот човек во Русија со богатство од 35,2 милијарди долари, ја стекна целата позиција на Societe Generale SA во Rosbank PJSC претходно оваа година, поради последиците од инвазијата на Владимир Путин на Украина. Тој, исто така, го откупи уделот на санкционираниот руски магнат Олег Тинков во дигитална банка за мал дел од она што некогаш вредеше.

Сем Бенкмен-Фрид, главен извршен директор на крипто берзата FTX, купи 7,6% од акциите во Robinhood Markets Inc. на почетокот на мај, откако цената на акциите на брокерската компанија базирана на апликации падна за 77% од нејзината жестоко очекувана почетна јавна понуда минатиот јули. 30-годишниот милијардер, исто така, делуваше како последна инстанца заемодавач за некои проблематични крипто компании.

Највисокото откупување од сите му припадна на Маск, кој постигна договор од 44 милијарди долари за купување на Twitter Inc. Тој понуди да плати 54,20 долари по акција; акциите на компанијата за социјални медиуми се тргуваа за 37,44 долари во 10:25 часот во Њујорк.

Најбогатиот човек на светот во интервју за главниот уредник на Bloomberg News, Џон Миклетвејт минатиот месец изјави дека има „неколку нерешени работи“ пред да се заврши трансакцијата.

„Има ограничување на она што можам да го кажам јавно“, рече тој. „Тоа е донекаде чувствителна работа“.