Животна приказна на Ѓорѓе Балашевиќ: Интервју од минатото кое ќе ве натера да ги преслушате сите негови песни

Музичарот, кантавтор, писател, актер и неодамна режисер на филмот Као рани мрз, Ѓорѓе Балашевиќ, е роден на 11 мај 1953 година во Нови Сад, од родители Јован Балашевиќ и Вероника Долонец. Животот го поминува во родниот град, во семејната куќа лоцирана на улицата Јована Цвијиќ, која  ја делeше со сопругата Оливер, ќерките Јована и Јелена и синот Алекс. Балашевиќ почина на 19.02.2021 година но зад себе остави легендарни песни кои продолжуваат да ги греат нашите срца. Во продолжение се потсетуваме на неговите мисли, и живот преку едно негово интервју дадено за магазинот “Glossy” во 2010 година.   Интересно е...

Види повеќе

Одри Хепберн: Животната приказна што можеби не ја знаете

Безвременскиот стил и грациозноста на актерката и хуманитарец Одри Хепберн беа легенди и останаа незаменливи во нивниот опсег и влијание. Актерката со белгиско потекло прво го привлече светското внимание како млада Парижанка со ококорени очи во Бродвејската продукција на „Џиџи“, а потоа како бунтовничка принцеза во „Римски одмор“. Подоцна, таа беше продавач на цвеќиња на Кокни во „Мојата убава дама“ и слободоумна придружничка во „Појадок кај Тифани“. За да ја одбележи плодната кариера и инспирираниот живот на Хепберн, Стакер составил листа од 25 факти од животната приказна на Хепберн кои можеби не ги знаете. На и надвор од екранот,...

Види повеќе

Приказната на Алан Тјуринг : Пробивач на кодови и компјутерски визионер

Неговите идеи доведоа до раните верзии на модерните компјутери и помогнаа да се победи во Втората светска војна. Сепак, тој умре како криминалец поради својата хомосексуалност. Неговиот генијален ум ги создаде првите визии за модерното компјутерско работење и произведе семинарски увид во она што стана познато како „вештачка интелигенција“. Како еден од највлијателните разбивачи на кодови во Втората светска војна, неговата криптологија даде интелигенција за која се верува дека ја забрзала победата на сојузниците. Но, по неговата смрт неколку години подоцна, голем дел од неговите тајни достигнувања за време на војната останаа класифицирани, далеку од очите на јавноста во...

Види повеќе

Ален Делон: Сфатив дека животот стана неподнослив, повеќе не ме привлекува

Во телефонско интервју за „Le Journal du dimanche“ Ален Делон даде тажни уверувања. Додека минатиот март неговиот син изјави дека на актерот му оди многу добро, минатата недела читателите добија попесимистичен Ален Делон, koj зборуваше за неговата осаменост. Сите мои пријатели ги нема “Жан-Пол Белмондо минатата година, Роми, Миреј Дарк, Натали Делон, сите жени во мојот живот заминаа исто така. Единствената остана Брижит Бардо. Ние сме многу добри пријатели. Често разговараме, малку како двајца стари кретени да разговараат за она што го знаеле и поминале. Зборуваме и за денот кога ќе заминеме. Ѝ велам дека се надевам дека ќе...

Види повеќе

Бојан Ковски: Уметноста е едно од главните обележја на било која ера и за неа турбулентноста е константа

Бојан Ковски е нетипичен артист, неговата уметност ги краси човечките тела. Но освен тоа што е мајстор со четката на гола кожа, неверојатно е колку е мастер на  платното. Како започна приказната на Бојан? Не би можел да се сетам кога за прв пат започна оваа моја приказна, но вивидно ми се врежани во сеќавање моите дела кои што ги имам направено на многу рана возраст. Кога би ги прашале моите родители, би ви рекле „Бојан слика од раѓање“. Но, професионално оваа приказна започна во 2011 година кога за првпат стапнав на факултетот за ликовни уметности во Скопје, започнувајќи...

Види повеќе

Приказната на Петре М. Андреевски: Преку универзализацијата на локалното, својот крај го постави како центар на светот

Петре Мито Андреевски  се вбројува меѓу најдаровитите, а воедно и најпопуларните македонски поети и раскажувачи. Неговите приказни се честопати необични и чудно испреплетени, но во особеноста на својата упатеност кон читателот, раскрилуваат еден познат и близок свет, што го препознаваме како ехо на дамнешни, напати, темни кажувања. Во мај 2000 година бил избран за редовен член на МАНУ. Петре М. Андреевски е роден во демирхисарското село Слоештица, во 1934 година. Основно образование завршил во родното село, гимназија во Битола, а студирал на Филозофскиот факултет во Скопје, на групата по југословенска книжевност. Работел во Македонската телевизија, а бил и уредник...

Види повеќе

Принцот Хари ја спореди својата сопруга Меган со неговата покојна мајка, принцезата Дијана

Во новата серија „Нетфликс“, војводата од Сасекс, принцот Хари изјави дека двете кралски дами од неговиот живот делат многу сличности. Во првата епизода од нивната документарна серија, Хари и Меган споделуваат детали за тоа како се запознале, како процветала нивната романса и како решиле да се разделат од кралското семејство, пренесува „Космополитен“. Гледајќи наназад на своето детство, Хари вели дека има силни спомени од „роеви папараци“, но се бори да се сети на раните моменти во кои е вклучена неговата мајка, принцезата Дијана. – Како да ги блокирав внатрешно, но секогаш се сеќавам на нејзината насмевка, на нејзината дрска...

Види повеќе

Кристина Августа, кралица на Шведска: Неконвенционална владарка, заштитна на уметноста и образованието

На денешен ден е родена шведската кралица Кристина, според некои извештаи, а како можни датуми се споменуваат и 17 и 18 декември. Нејзиното владеење, кое траеше речиси 22 години, од 6 ноември 1632 до 5 јуни 1654 година, е запаметено по нејзината абдикација и преобраќање од лутеранизам во римокатолицизам. Таа беше позната по тоа што беше високо образована жена за своето време, а беше и покровител на уметноста. Нејзиниот татко, шведскиот крал Густав Адолф и мајката Мари Елеонор од Бранденбург, очекувале машки наследник на тронот. Кристина беше единственото преживеано легитимно дете на нејзиниот татко, а со тоа и негов...

Види повеќе

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

FACEBOOK

СОЦИЈАЛНИ МЕДИУМИ