Во текот на последните неколку сезони, класичната силуета беше заменета со подобрени модели кои ги следат актуелните трендови и сè уште задржуваат доза на класика.

Тренд од 2000-тите што нема да заврши – мокасините со дебел ѓон се популарен избор за есен 2022 година, но во „ажурирани“ верзии, како оние на платформа.

„Мокасините“ можеби се познати како дел од училишната униформа, но одамна поминаа во „уличен стил“. Во текот на последните неколку сезони, класичната силуета беше заменета со подобрени модели кои ги следат актуелните трендови и сè уште задржуваат доза на класика.

Се разбира, сегашните стилови остануваат верни на своите корени – чевлите што ги носевме во основно училиште сè уште изгледаат најдобро кога се комбинирани со подолги чорапи, но модните брендови го „ремиксираат“ стилот на чевли со инкорпорирање на пожестоки детали како буци ѓон, смели бои, испреплетени синџири и ремени .

Брендовите како Dr. Martin, Gucci и Prada можеби се првите на кои им паѓаат на ум кога станува збор за модерни мокасини, но има многу други достапни брендови кои нудат стилови кои се исто толку тренди.

Освен тоа, опсегот на модни комбинации што можете да ги создадете со најдобрите мокасини со потпетици е бесконечен. Спојте го вашиот омилен пар со симпатичен есенски џемпер или одете на пооблечен изглед со долги палта и широки панталони.

, StoryLand

Носете ги со секаков крој на панталони, од тенок и скратен до широк и прави, како и кулоти – веднаш ќе изгледате во склад со деловниот стил на облекување и ќе додадете доза сериозност, но и женственост.

Не треба да ве потсетуваме дека мокасините со потпетици се сигурен пар на потпетици: густата шарка обезбедува добредојдено зголемување на висината, а густата блок-пета обезбедува сигурност при одење. Покрај тоа, одлично одат со сите гардероби, од фармерки, тексас здолништа до елегантни комбинации. Мокасините на платформата се безвременски, а најдобро од сè, можете да најдете опции во речиси секоја висина на потпетица, така што секогаш можете да се чувствувате 100 проценти удобно.

Мокасини со метални детали по целата површина – токи или синџири додаваат малку кора од лимон на обичниот дизајн. Кафените мокасини се полежерни, а ако сакате мокасини со реси, тогаш кафените е вистинскиот избор.

Овие чевли можете да ги најдете и во леопард, кроко или змиски стил, но тогаш се многу потешки за комбинирање. Иако, со добар пар фармерки, ништо не е навистина тешко за носење.