Балетанките се во форма на стапала, но има и чевли и чизми со стакло. Модната куќа „Баленсијага“ лансираше колекција чевли инспирирани од фетишот „нога“, неколку месеци по скандалот и контроверзната кампања.

Модната куќа со седиште во Париз, која ја сакаат холивудските А-листи, вклучително и Ким Кардашијан, се најде на удар на критики и оттогаш се здружи со добротворна организација за деца „за да дознае повеќе за тоа како можат да ги заштитат децата“.

Новите производи имаат три различни дизајни, од кои сите се акцентирани со калап со пет прсти. Чевлите од црна мека овча кожа, чинат и до 1.300 фунти по пар – речиси 1.500 евра.

„Фетиш“ балетанки се 675 фунти, чевлите се 795 фунти, а чизмите се 1.300 фунти.

, StoryLand

И чевлите и чизмите доаѓаат со тенка и долга потпетица од осум сантиметри.

Чизмите со високи потпетици се со патент од страна, а балетанките имаат декоративен црн јазол на горниот дел.

, StoryLand

Што мислите за овој бизарен тренд? Споделете со нас во коментарите.