Многу познати личности носеа креации од Валентино, Армани и Гучи за неколку настани на првиот ден.

Филмскиот фестивал во Венеција во 2022 година започна, со блескава церемонија на отворање и црвен тепих.

На членовите на жирито, вклучувајќи ја и Џулијан Мур, и ѕвездите на White Noise им се придружија А-листерите за да присуствуваат на гала вечерта на отворањето.

Скролувајте низ галеријата погоре за да видите ѕвезди на црвениот тепих на вечерта на отворањето

Нормално, италијанските модни куќи беа шарто на многу познати фаци присутни. Мур избра црна проѕирна тоалета на Валентино со светки за црвениот тепих. Црните фустани со светки, се чини, беа неофицијалната униформа за настанот, при што многу ѕвезди избраа варијации на сличен суптилно блескав дизајн.

Jodie Turner-Smith wears Gucci to attend the opening ceremony red carpet at the 79th Venice International Film Festival on August 31.  Getty Images

Етикетата со шлем на Пјерпаоло Пичоли ја облече и ѕвездата на White Noise, Рафи Кесиди, кој носеше проѕирен мини, со украси со светки и здолниште со пердуви.

Манекенката и актерка Џоди Тарнер-Смит избра дизајн на Гучи за вечерта на отворањето, облечена во црн фустан со детаљи од светки, аксесоари со пар ракавици во зелена боја. Таа исто така беше облечена во Гучи претходно во текот на денот за фото-повикот White Noise, каде што носеше светло розев фустан во стилот на неглиже, со бели чизми и бебешки сини ракавици.

Членот на жирито, иранската актерка Лејла Хатами носеше црн фустан со марама на црвениот тепих на свеченото отворање, додека американската политичарка Хилари Клинтон избра бебешки кафтан за да присуствува на настанот.

Меѓународниот филмски фестивал во Венеција ќе трае до 10 септември, а на настанот ќе има премиера на голем број високоочекувани филмови, меѓу кои Русокоса, Не грижи се мила и Китот.

Голем број регионални филмови, исто така, ќе бидат прикажани на фестивалот, вклучувајќи ги „Валканото тешко опасно“ на Висам Шараф, „За мојата земја“ на режисерот роден во Алжир Рашид Хами и „Весените градини“, дебитантската игра на ирачкиот режисер Ахмед Јасин Ал Дараџи.