Војната во Украина ја опустоши земјата повеќе од 300 стотини дена. Во тоа време, украинските уметници пронајдоа и утешен простор и платформа за нивните нераскинливи духови во нивните креации, кои се движат од хартиена уметност и фотографија до големи инсталации и срцепарателни илустрации. Сега, силата на украинскиот народ ќе стигне до една од најголемите сцени во светот преку моќна облека. Мис Украина, Викторија Апанасенко, го откри костимот што ќе го носи на изборот за Мис Универзум во 2023 година, и тој навистина ја опфаќа немилосрдноста на нејзината татковина.

Костимот, насловен како Воин на светлината, го оживеа украинската дизајнерка Лесија Патока од студиото Патока. Проектот ѝ требаше четири месеци, што вклучуваше подолги периоди без струја и мораше да работи на свеќи и да се бори со студот додека сирените плачеа по улиците. „На оваа слика има упатување на Архангел Михаил, ангелот чувар, кој ја штити Украина со меч“, пишува Патока. „Викторија има оружје во рацете, нејзиното тело е во стилизиран оклоп, а во исто време таа носи светлина низ оваа целосна темнина, метафорична и буквално, која дојде во нашите земји со агресорот“.

Наместо да ја стави болката во центарот на вниманието, тимот зад костимот се насочи кон облека што претставува храброст и надеж за посветла иднина. „Во ова тешко време за нашата татковина, долго размислувавме: каква треба да биде сликата што ја симболизира нашата земја? Каква „порака“ треба да му пренесе на целиот свет? За што треба да кажат неговите детали? Дури и одржавме гласање меѓу јавноста за тоа како тие сакаат метафорично да ја видат нашата земја: да се пресоздаде трагедијата на украинската сегашност или да се прикаже Украина во светла слика што ќе го покаже украинскиот дух и силата на нашиот народ. Мнозинството ќе гласа за втората верзија“, рече Ана Филимонова, претседателка на изборот за Мис Украина Универзум.

Овие избори го информираа конечниот дизајн, кој се состои од пет елементи кои се спојуваат со високата мода и украинските традиции. Апанасенко носи златен комбинезон кој имитира оклоп за целото тело. На врвот, таа носи бел фустан со надуени ракави и здолниште направено од ткаенина од 10 метри (32 стапки). Највпечатлив дел се крилата, кои дизајнерот ги опишува како „изгорени во битка, но нескршени“. Обложени со сина и златна оклоп, тие се украсени со светкави мотиви. Украинската пченка се појавува и на главата и на долниот дел од крилата.

„Во овој костим сакав да ја ставам идејата дека војната не може да ја скрши нашата сила и да ни ги обезбојува срцата“, напиша Апанасенко на Инстаграм. „Дури и на оган, како Феникс, Украина ќе процвета и ќе свети со светли зраци на добрина и вера“.

Апанасенко ќе го носи костимот на галата на Мис Универзум, што ќе се одржи во Њу Орлеанс на 14 јануари 2023 година.