Мира Фурлан, една од најпопуларните актерки на поранешна Југославија. Животот на Мира Фурлан беше скратен прерано. Веста дека не остави во Америка на 65 години го потресе целиот регион и светот.

Славата ја стекна со улогата на Кејт во серијата „Вело мисто“, „Златна арена“ за најдобра актерка ја доби за улогите во филмовите „Киклоп“ и „Убавината на порокот“. Светската јавност ја запозна во филмот на Емир Кустурица „Татко на службен пат“.

И покрај тоа, Мира во своите 65 години живот има многубројни успеси, но и тешки моменти.

Детството и растењето
Таа порасна во многу образовано семејство. Нејзиниот татко Ива бил угледен и почитуван научник, додека нејзината мајка по професија била професорка по француски јазик и југословенски студии.

Актерката не криеше дека имала подобри односи со нејзиниот татко, бидејќи често се карала со мајка си. Во една прилика изјавила дека нејзината мајка често и испраќала писма во кои се кае и се извинувала за нивната врска.

Таа почина од рак кога Мира имаше само 16 години.

Основното училиште Мира го завршила во Загреб, а подоцна се запишала во гимназија каде била одлична ученичка. Кога имала само 22 години, дипломирала на „Академија за театар и филм“, а покрај тоа се запишала и француски и англиски јазик на Филолошкиот факултет, кој не го завршила.

Во 1986 година го запознала српскиот режисер Горан Гајиќ, со кого набрзо започнала врска. Бидејќи од љубов живеела меѓу Белград и Загреб, хрватските медиуми ја обвинија дека на почетокот на 1990-тите застанала на страната на Србија и објавија написи во кои ја нарекуваат предавник.

Откако била отпуштена од Хрватскиот народен театар, станот што го наследила од баба и бил одземен, а дневно добивала по 50 смртни закани. Во 1991 година, Мира и Горан биле принудени да се преселат во Белград, од каде заминале во Америка.

Актерката Милена Дравиќ им помогнала контактирајќи со нејзините познаници од Америка, кои им помогнале на Мира и Горан кога дошле.

Животот во Америка
На почетокот беше многу тешко. Мира и Горан мораа да работат повеќе работи. Горан извесен период работел како доставувач, монтажер, а подоцна и уредник, додека Мира работела како келнерка, продавачка и преведувач.

На 15 декември 1998 година, Мира и Горан добија син кој го нарекоа Марко Лав.

Тешкиот период остана зад нив, бидејќи од 2004 до 2008 година Мира глумеше во американската серија „Изгубени“ како Даниел Русо, која забележа глобален успех, а беше исклучително популарна и во Србија.

Во вселенската опера „Вавилон 5“ таа ја играше Делен, амбасадорката на вселенската станица Минбара. Таа брзо стекна исклучителна репутација во Америка, а во 2014 година доби понуда да предава на Филмската академија во Лос Анџелес, а потоа и на Филмската академија во Њујорк.

Иако доживеа голема слава во Америка, таа во една прилика изјави дека таму е многу тешко да се занимаваш со оваа професија бидејќи актерите се понижувани и третирани како стока и затоа никогаш не би ги советувала луѓето на кои таа им посакува добро да станат актери.

Таа јавно проговори за сексуално вознемирување
Мира Фурлан важеше за секс симбол на Југославија и како што самата рече, тоа носеше одреден товар со себе. Многумина навиваа за неа, а за жал, еден маж дури и ја бркаше.

– Имав луд обожавател во Југославија кој девет години непрекинато ми пишуваше. Многу ме вознемири. Кога живеев сам, тој доаѓаше до мојата врата и со часови ме молеше да го пуштам да влезе. Една вечер бев во пижами кога заѕвони ѕвончето. „Те молам замини“, му реков, но веднаш сфатив дека е грешка. Со такви луѓе воопшто не треба да се разговара. На овој начин, контактот е веќе воспоставен. Бев во неговата игра. И тој го знаеше тоа. Се јавив во полиција, но тие беа бескорисни. Обично доаѓаа тројца мачо момци и ми кажуваа дека сум убава жена и се чудеа што не ми се случило нешто слично – раскажа тогаш актерката.

Кога филмот „Убавината на порокот“ излезе во дигитална верзија, Мира зборуваше за снимањето на филмот, голотијата и положбата на жената во тоа време. Сексуално ослободување на жена од внатрешноста на Црна Гора откако ќе дојде на работа во нудистички камп, бројни сцени со голотија, тројки… Сето тоа можеше да се види во култната продукција, а Мира Фурлан имаше што да каже за тоа .

, StoryLand

– Нашите домашни режисери не знаеја што да прават со актерките освен да ги соблечат. Така што тоа не беше некоја посебна новина. Не сум сигурна дали некој ја забележал разликата помеѓу вообичаената бесплатна, воајеристичка, вулгарна, експлоататорска сексуализација на жените во нашиот филм од обидот на Живка да зборува во овој филм од позиција на жена како целосен аутсајдер во општеството – посочи актерката. надвор.

Мира Фурлан, по богатото животно и деловно искуство во странство, размислувала за тоа колку либерално ја воспитувале нејзините родители, бидејќи уште на рана возраст се сметала себеси за рамноправна со мажите и не обрнувала внимание на навреди и сексизам. Но, во поранешна Југославија, вели тој, сексуалното вознемирување било секојдневие.

– Сексуалното вознемирување беше воздухот што го дишевме, нешто што требаше да го сфатите како факт со кој треба да живеете (како загадувањето на воздухот, на пример), инаку не можевте да преживеете. Во најголем дел, направивме се за да ги заштитиме мажите од сопственото самопонижување. Она што е неверојатно: некако беше поважно на угнетувачот да не се посрамоти отколку, да речеме, да му удри шлаканица. Во оваа смисла, сите ние, и жени и мажи, всушност го поддржувавме сексистичкиот систем на угнетување на жените. Но, не се сомневав дека ќе ги надминам сите тие глупави препреки и ќе му покажам на светот дека сум вреден исто како и секој маж. Таа вера ми влезе во главата со мајчиното млеко. И за тоа сум бескрајно благодарна – изјави Мира Фурлан.

Ненадејна смрт
Мира Фурлан почина на 20 јануари 2021 година во својот дом во Лос Анџелес. Таа имаше 65 години и боледуваше од компликации предизвикани од вирусот Западен Нил.

Автобиографијата на Мира Фурлан постхумно ја објави нејзиниот сопруг Горан Гајиќ под наслов „Ме сака повеќе од се на светот“.

-Кревка и силна, исклучително чувствителна и во исто време храбра жена – изјави Рајко Грлиќ, хрватски режисер кога ја доби веста дека Мира Фурлан засекогаш не напуштила.